S blížícím se létem se otevírá otázka dovolené. Ale nic není jako dřív. Současná situace je ovlivněna dvěma lety trvající pandemie, s kartami do značné míry také zamíchala probíhající válka na Ukrajině.

Změnit prostředí
Ač je situace nejistá a rozhodně není svět v klidu a pohodě, je dovolená nutností. Oddech. Trošku vypnout. Pro někoho, kdo stráví většinu dne v práci a doma je minimálně, může dovolená strávená doma na zahradě znamenat příjemný oddych. Ale ani v tomto případě to není ideální cesta.
Jednou za čas je potřeba prostě změnit prostředí a vyrazit jinam. Na víkend? Na týden? Na měsíc? Na tom asi nezáleží, ale pokud chceme přijít na jiné myšlenky, nemůžeme spoléhat, že se nám to doma v obýváku, kde je potřeba vytřít prach, vymalovat, vyměnit závěsy, podaří. Neustále je totiž co dělat a my se nedokážeme naplno uvolnit.

Na chalupu!
Pokud máme k dispozici chatu či chalupu, může právě takové místo skýtat prostor pro oddych. Ale jen za předpokladu, že zde dokážeme skutečně „vypnout“. Pro mnohé je chalupa druhým domovem. A pak se zase roztočí kolo povinností a pobytu ve známém.

Cizina není nutností
Není třeba vyrazit do Indie. Oddych nalezneme i na Šumavě nebo v Brdech. Je jen na nás, čemu dáme přednost – wellness hýčkání? Turistice? Zámkům? Vínu? Kritérium by mělo být jednoznačné: zábava. Dovolená musí člověka bavit. Jen tak si u zažijeme relaxaci, kterou potřebuje duše i tělo.
Moře… Možná je pro nás léto jen moře. Pokud v nás ale cesta vzbuzuje stres, není to zrovna vhodný začátek vysněného volna. Strach z létání? Strach z cesty v době války? Pak je lepší vyrazit na Mácháč.

Neřešit, nemyslet
Během volna bychom totiž měli skutečně odpočívat. A dát odpočinou mysli, nervům, je zásadní. Nestresovat se. A s tím souvisí i sladké nepočítání každé koruny. Jednou je to dovolená, a tak k ní máme přistupovat. Nemusíme letět do pětihvězdičkového all-inclusive komplexu na břehu oceánu (i když jistě, all-inclusive dovolená může celkově vyjít levněji než slušný apartmán v Řecku a každovečerní návštěva taverny).

Pokud si již při vybírání dovolené nastavíme limity a budeme se jich držet, mnohé se nám usnadní. Dovolená není levnou záležitostí, ale stresovat se a šetřit každou minci, to je proti podstatě dovolené.
A protože štěstí přeje připraveným, hodně si usnadníme, když řešení finanční otázky promítneme i do výběru dovolené samotné. Bude skutečným relaxem chatka v Chorvatsku, ve které bude maminka denně věřit? Pro děti i pro manžela jistě. Ale co chudák kuchařka? Dovolená není jen o změně místa, ale především o změně činností.
Zkuste odpočívat, přijít na jiné myšlenky a dovolit hlavě i tělu vydechnout. Je to neuvěřitelně potřebné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *