Některé lokality sice nejsou tak frekventované jako turisticky „profláklejší“ konkurence, ale to nic nevypovídá o jejich atraktivitě. Skvělým příkladem jsou Lužické hory. Nepatří k našim nejznámějším ani nejvyšším horám, ale mají toho hodně co nabídnout. Prozradíme vám, kam během dovolené vyrazit a kde se ubytovat.

Krásy Lužických hor rozhodně neobjevíte za jediný den. Pokud vás limituje cena a zároveň toužíte po soukromí, vyhněte se hotelům a vsaďte na pronájem chalupy na horách.

Skvělou volbou je ubytování v Lužických horách v roubené chalupě pod Jedlovou nedaleko Děčína. V roubence sice nenajdete luxusní vířivku a špičkové vybavení, ale o to více si užijete atmosféry starých časů. Navíc si budete moct zahrát kulečník nebo podlahové šachy. Vraťme se však k turistickým zajímavostem, kterých je v Lužických horách víc než dost.

Romantický pohled na čarokrásnou krajinu Lužických hor a Českolipska nabízí nejvyšší hora Luž (793 m.n.m.). Nachází se poblíž hranic s Německem a patří k oblíbeným výletním místům.

Pískovcové skalní město můžete obdivovat u obce Sloup. Za impozantním výhledem se zde sjíždějí turisté i horolezci. A vydáte-li se po skalních stezkách, dostanete se k menším jeskyním, vyhlídkám nebo k lesnímu divadlu.

Dalším známým místem je Panská skála v blízkosti Kamenického Šenova. Z původního čedičového návrší vznikl jedinečný skalní útvar s čedičovými sloupy. Celkový dojem umocňuje níže položené jezírko.


Autor fotografie: Miloslav Rejha

Pěknou podívanou nabízí túra, na kterou se můžete vydat z Jablonného v Podještědí nebo z Hrádku nad Nisou. Dojdete k chráněným pískovcovým skalám zvané Bílé kameny. Výrazně bílý oblý skalní útvar rozhodně stojí za fotografii.

Zatoužíte-li po romantickém šumění vody u vodopádu, máte ho mít. Z obce Chrastná vede turistická stezka k Chrasteneckému vodopádu. Není tak velký jako ten Niagárský, ale je na něj hezký pohled.

A co dál? Rezervujte si ubytování Lužické hory a poznejte zdejší turistické zajímavosti v jejich plné kráse!

11 komentářů u „Kam na výlet v Lužických horách? Cílů je víc než dost!“

 1. bobalka napsal:

  Jo je tam krásně, už je to hodně dlouho, co jsem tam nebyla. Dám návrh mladým, určitě by se jim to taky líbílo.

 2. bobalka napsal:

  Je tolik krásných míst v Čechách, že člověk neví kam dříve. My jsme toho taky kdysi pojezdili hodně. Teď se držíme spíše doma. Už není tolik sil.

 3. babicka11 napsal:

  Líbí se mi skály, na Kokořínsku je jich také dost, dřív jsme je obcházeli, teď už jen tak vyhlídkou z auta :-(.

 4. Rojak napsal:

  Miluji tato prostředí Hory a skály. Adršpach, Prachovské skály, Lužické hory a podobné tam se vždy rád podívám.

 5. bobalka napsal:

  Krásné moc, připomíná mi to výlety v dětství, jezdívali jsme podnikovým autobusem na různé výlety a toto byl jeden z nich. Je to krásná krajina s úžasnými přírodními úkazy.

 6. lgku napsal:

  Tam jsem též byl tenkrát se školou, to už je pěkných pár let zpátky.

 7. veruska napsal:

  Vzpomněla jsem si, že jsem na Pravčické skále byla se školou. Už jsem to tady psala, že jsme tam někde byli.

 8. matylda napsal:

  Skalní varhany i oblouk jsou hodně známé obrázky. Mrzí mne, že jsem je ještě nemohla vidět na vlastní oči. Ale pořád je ještě možnost, jednou mi to určitě vyjde 🙂

 9. veruska napsal:

  Na výletě v Lužických horách jsme byli ještě na základce. Škoda, že si z tohoto výletu už moc nepamatuji. Všechny výlety se školou byli samá srandička a lumpárna a na památky jsme moc nedbali. Hlavně, že jsme se nemuseli učit!

 10. blaju napsal:

  Vypadá to úžasně a určitě stojí za to se tam zajet podívat, i když my to máme trochu z ruky, ale dá se to určitě spojit s dovolenou a udělat si tam aspoň výlet.Díky za nápad.

 11. babicka11 napsal:

  Skalní útvar s čedičovými sloupy je nádherný, syn s rodinou tam byl na výletě, poslal krásné fotografie. Není to od nás zas až tak daleko, možná, že i my se tam příští rok vypravíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *