Nad soutokem řeky Labe s Vltavou stojí krásný mělnický zámek.

Znáte ho a už jste ho navštívili? Stojí za zhlédnutí i jeho vinné sklepy, kde se vyrábí víno přímo z vinic, rostoucích na stráních pod zámkem. Často jezdíme okolo a vinice jsou nejkrásnější, když víno dozrává. Člověk má úplně chuť přeskočit plot a utrhnout alespoň „kuličku“.

Nejznámějším tradičním vínem je Ludmila, pojmenovaná po kněžně Ludmile, která vinici založila. O vinnou révu se potom staral i její vnuk svatý Václav.

Toto víno v typické „tlusté“ lahvi se dalo všude koupit, jak bílé, tak červené. Kupovali jsme toto unikátní víno hlavně jako dárek pro známé, kteří nebyli z mělnického kraje. Dnes ho uchovávají jen v jejich skladu.

V restituci získala vinice rodina Lobkowiczů a v současné době o ni pečuje Bettina Lobkowicz, bývalá žena Jiřího Lobkowicze.


I letos se bude konat tradiční mělnické vinobraní 15. – 17. září, které za návštěvu rozhodně stojí. Vždy je spojeno i s ochutnávkou vín nejen na nádvoří zámku.

15 komentářů u „Mělnické víno“

 1. babicka11 napsal:

  Tuhle jsem pekla “skleněnou buchtu” – piškot, nahoru kuličky vína a zalila želatinou. Vypadala moc hezky, ale dlouho nevydržela :-).

 2. babicka11 napsal:

  Bude brzy vinobraní, tam je nejlepší hroznové víno ke koupi. A nejen víno :-).

 3. Rojak napsal:

  Letos plánujeme vinobraní na Moravě. Už se těším.

 4. Rojak napsal:

  Na vinobraní jsem ještě nikdy nebyl a v Mělníku jednou na vojně na cvičných plavbách.

 5. babicka11 napsal:

  Nahlédněte do slevomatu – Rodinné vstupné do mělnického podzemí, jsou tam pěkné fotografie 🙂

 6. vita1980 napsal:

  1x jsem byl v Mělníce na vinobraní a bylo to super, snad se tam ještě někdy podívám.

 7. veruska napsal:

  Sousedka pochází z Mělníka. Ani jsme spolu nikdy nemluvily o tom, jak se ocitla zrovna v Pařížově. Že by tam její muž vojančil? Kdo ví…

 8. lgku napsal:

  Na Mělníku jsme nedávno byli a víno Ludmila jsme si též koupili, jeli jsme tam vlakem a je to trošku stoupání na náměstí, ale stojí to zato.

  1. babicka11 napsal:

   I kdybyste jeli autobusem, tak byste museli také do kopce z autobusového nádraží. Nebo použít městskou dopravu, co by vás vyvezla až nahoru :-). Mělník stojí na kopci a zámek je vidět široko daleko.

 9. babicka11 napsal:

  Minulý týden jsme opět jeli přes Mělník, tak jsme se zastavili na vyhlídce. Ten soutok řeky Labe s Vltavou se nám moc líbí. A víte, jak se říká té špičce u soutoku? Ne? Tak já vám to sem napíši: Tramtárie 🙂

 10. babicka11 napsal:

  Víno Ludmila prodávali i jako miniaturní lahvičky s bílým i červeným vínem. Měla jsem je taky, pak jsem zjistila, že je sbírá moje kamarádka, tak jsem jí je darovala. Dneska už by si tyto lahvičky už nikde nekoupila. Z dárku byla nadšená a já měla radost, že ona má radost :-).

 11. Rojak napsal:

  V Mělníku jsem byl jednou na vojně na cvičných plavbách na Labi.

 12. devilscat napsal:

  V Mělníku na soutoku jsem se byla podívat a pak i ve sklípku na vínečko. Ludmilu jsem kupovala domů jako dáreček. Určitě stojí za to, udělat si tam výlet 🙂

 13. bobalka napsal:

  Já to tam znám moc dobře. Vinařskou jsem v mládí nevynechala ani jednou. Vloni jsme se s manželem stavili také na zámku, a koupili pár lahví jako dárek z výletu. Byli jsme se podívat také v kostnici a na vyhlídce. Je to krása.

 14. veruska napsal:

  To by stálo za to se tam vypravit. Ale je to trochu z ruky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *