I když to vypadá dnes tak trochu zataženě, láká nás se podívat na řetězový most. Není zase tak daleko od nás, tak kdyby náhodou se rozpršelo, dlouho moknout nebudeme. I když někdy i to málo stačí. No co vám budu povídat, přesto je to výzva.

Vyrážíme opět po jižních Čechách směrem na Tábor. U obce Stádlec nacházíme poslední empírový řetězový most v České republice, který je také ojedinělým mostem tohoto druhu v Evropě. Je 147 metrů dlouhý a 6 metrů široký.

Původně byl most postaven přes Vltavu v Podolsku na silnici z Tábora do Písku v letech 1847 – 1848. Ale před stavbou Orlické přehrady na počátku šedesátých let byl most památkově rozebrán a přenesen k obci Stádlec, aby nedošlo k jeho potopení a zachování této památky.

Zde byl v květnu roku 1975 znovu vybudován na silnici přes řeku Lužnici. Most je zavěšen na dvou dvojitých prohnutých řetězech. Ty jsou spojeny s dřevěnou mostovkou táhly. Řetězy jsou protaženy otvory ve dvou kamenných pylonech ohraničujících most a zakotveny do vyzděných kamenných bloků. Což snad bude dostatečně vidět z fotografií.

Při vstupu na most mě děsí jen ta představa, že se mnou spadne, vždyť se tady normálně jezdí a upřímně to pěkně houpe. No nebudeme myslet na to nejhorší, vždyť jsme se sem přijeli kochat a pořídit pár foteček pro vás.

A je to tady první kapky deště nás posílají domů. Tak ahoj a zase někdy příště. 😀

6 komentářů u „Naše motorkářské výlety XII.“

 1. bobalka napsal:

  Hm, nevím nevím, jestli bych na takovou lávku vlezla, jednak už nemám takovou stabilitu a za druhé by mě nemusela unést ta lávka.

  1. babicka11 napsal:

   mám ráda vtipné odpovědi :-), prý by mě nemusela unést, hhi
   mě vždycky něco vtipného napadne až když to odešlu 🙂

 2. Rojak napsal:

  Já obdivuji takové ty liánové lávky co bývávají vidět někde v dokumentárních, nebo v dobrodružných filmech, co se to s vámi houpají a pod vámi je ještě navíc propast 300 metrů hluboká. To bych se raději naučil lítat. ?

 3. babicka11 napsal:

  Určitě pěkný zážitek, ale já už potřebuji jen pevnou půdu pod nohama. 🙂

  1. babicka11 napsal:

   Popravdě řečeno, když jsem poprvé viděla fotku, tak mě napadlo, že je to nějaká brána do vězení :-), ale tam byste asi nešli :-).

 4. veruska napsal:

  Tak já byla akorát na závěsné lávce a ta se taky pěkně houpe, když se po ní jde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

O magazínu

Od roku 2016  vám náš magazín dává tipy, kam jet na výlet s dětmi, kde strávit dovolenou s rodinou, a další, týkající se dovolené, výletů a zážitků. Každý rok přidáváme něco nového. Soutěže, úkoly...
Vytvořili jsem vaši fotogalerii i samostatnou rubriku pro vaše příspěvky.

V našich článcích najdete inspiraci kam vyrazit, co si koupit na cesty, na co nezapomenout, ale i jiné zajímavosti. Vaše zážitky a fotky z výletů a dovolených rádi zveřejníme v naší fotogalerii.

Vítejte, velká dovolená vás určitě čeká.

Zajímavé odkazy

Inspirace v článcích

Dovolená v Česku

Zajímavé odkazy