Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Zase máme jeden z krásných slunečných dnů, které se rozhodně nesmí promarnit doma. Původně jsme jeli na našem oři se podívat na daňky. Objíždíme ohrady, které byly ještě před rokem plné krasavců. Všude je ale jen pusto a prázdno, nikde nic.

Zastavujeme u místního domorodce, jestli by nám k tomu něco neřekl. Však jen smutně sklopil zrak. Posléze jeho manželka nám sdělila, že starý pán zemřel a syn nechal všechny odvézt na jatka. Ano lidské i zvířecí osudy jsou různé. Je nám z toho trochu smutno.

Pokračujeme dál v neznámé cestě a jsme zvědaví kde vlastně vyjedeme. A blízké rozcestí nám vypovídá, že nedaleko máme zámek Kratochvíle. Takže směr je celkem dost jasný.

Zámek Kratochvíle se nachází asi 30 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic. Je to renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Není mi toto místo vůbec cizí, před 30-ti lety jsem zde pracovala u koní. Původně jsem nastupovala jako veterinární technik, ale dříve v této pozici ženy moc uznání neměly, takže nakonec jsem pracovala všude kde se dalo a bylo potřeba. Učila jsem chodit koně pod sedlem a jezdila místní dostihy. To sluníčko přímo vyvolává staré historky. No nic zpět do reality.

Lovecký renesanční letohrádek ve stylu italské vily, obklopený vodním příkopem a renesanční zahradou, si na sklonku 16. století nechal postavit Vilém z Rožmberka. Na konci 16. a začátku 17. století se zde odehrávaly lovecké, hudební, kulturní a společenské radovánky posledních Rožmberků a jejich hostů.

Uvnitř se fotit nesmí, ale jen tak malý pohled z venčí pro vás.

A pro dnešní den, to bohužel stačí, čeká nás noční směna v práci. Však my se zase objevíme. 😀

 

7 komentářů u „Naše motorkářské výlety XIII.“

 1. bobalka napsal:

  To je krásy v té naší zemičce, že jo. Líbí se mi, jak všechno krásně zdokumentujete. Jen tak dál.

 2. bobalka napsal:

  Téda vy jste měli opravdu krásné toulavé léto, těším se, že zabloudíte taky do Bechyně, tam jsem byla jako mladá holka poprvé na čundru. Je tam krásně.

  1. peta napsal:

   Tak i v Bechyni jsme byli, jenom než se k ní prokoušu, tak to bude chvíli trvat 🙂

 3. babicka11 napsal:

  Dřív jsem hodně jezdila na skútru s mámou a táta na jiné, hlavně na Kokořín na Dolinu na zmrzlinu :-). Jednou se mě jedna známá ptala, který floutek mě vezl na motorce a já se smála, že to byla máma :-).

 4. peta napsal:

  Tak moc děkujeme za pozvání, kdoví kam nás kola příští rok zavedou – třeba rovnou k vám 🙂

 5. babicka11 napsal:

  Hezký výlet s hezkými fotkami :-), pokud vyjedete trochu dál – do mělnického kraje – i ve Veltrusích je krásný zámeček s daňčí oborou. V celém parku jsou volně žijící daňci, bažanti a zajíci. A jsou vidět i ze silnice.

 6. veruska napsal:

  Pěkný výlet!
  Přijeďte k nám na daňky, má je tady soused.
  Třeba se stavíte příští rok v létě! Máme tady v Pařížově i přehradu, kostelík, dva mlýny a nedaleko je přehrada Seč, zřícenina hradu Lichnice, zámek ve Žlebech, ten je krásný.
  Určitě by se toho tady našlo víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *