Haloooo sluníčko, kde se schováváš?

Dnes vykukujeme spíš my. Koukáme z oken a nějak se nemůžeme rozhodnout co bude. Naše srdce volá po dalším dobrodružství a počasí zase jde nějak proti nám. No ale znáte to, většinou Vám každý poradí, řiď se podle svého srdce. Šibalsky jsme na sebe koukli a během chvíle na dvorku drnčel motor a já zapínala intercomy na přilbách. Intercom je dobrá věc, krásně si můžeme povídat a vůbec Vám nevadí, že to svištíte na motorce.

Nejprve jsme si řekli, že nepojedeme daleko, jen se tak malinko provětrat. Nakonec nám přálo počasí a sluníčko čas od času ukázalo svoje paprsky, že jsme vyrazili dál. Tentokrát jedeme s cílem, něco objevit a taky si někde dát klobásku.


Cestou z Písku do Tábora jsme objevili skutečně další památku, která stojí za zastavení. Je to Podolský most. Podolsko samo o sobě v dnešní době představuje rekreační oblast na pravém břehu Orlické přehrady. Úplně původně tady býval poplužní dvůr a přívoz.

A i když nám počasí moc nepřeje, protože to vypadá nějak zataženě, tak máme hned vyplněná 2 přání. Památku a krajinu, která stojí za zmínku a i občerstvení.

 

 

 

 

 

 

Ovšem jsem až překvapená nabídkou stánku, takovou nemají snad ani v KFC nebo jiném podobném podniku. Čisto a vůbec ochota obsluhy se nedá ani popsat. Samozřejmě nakonec jsme si místo klobásky objednali kuřecí steak na grilu. Tak klobásy si snadno dáme jinde, ale takovouto nabídku hned tak mít nebudeme.

Mezitím se jdeme podívat na vyhlídku, která je kousek opodál. Velmi pěkně je tu udělané sezení pod stromy. Z toho ale Vám fotečku nedám, seděli tu totiž dědouškové a každý si tu lízal svoji zmrzlinku. No ale každý měl tu svoji hůlčičku a co kdyby náhodou mi s ní chtěli nabančit, že je fotím…. alespoň bude důvod se sem vrátit :-).

 

 

 

 

 

Je to nádherný pohled a úplně mě vtáhl do zamyšlení, co tady kdysi bývalo.

V roce 1848 tu byl postavený empírový řetězový most, který tu stál sám, až do třicátých let 20.století. Pak tu totiž stály dva mosty nad sebou. Nad ním byl vystavěný nový betonový.

Řetězový most byl později uznán jako technická památka a aby byl zachován a přenesen do obce Stádlec, na Lužnici a tam slouží dodnes. A o tomto mostě jsem Vám již psala zde.
Nový, betonový most, který vidíte na fotkách je 510 m dlouhý a 8,5 m široký.

 

 

 

 

 

Podolský most spojuje břehy Vltavy od roku 1942 a byl nejen strategickou spojnicí, ale zažil i válečné hrůzy. Tato stavba se stala vrcholem československého mostního stavitelství a získala řadu architektonických ocenění. Snad jedna z nejvýznamnějších cen byl pouhý návrh stavby v roce 1937. Z francouzské metropole si architekti odvezli zlatou medaili a ocenění Le beau pont de l’Europe, tedy Krásný most Evropy. O rok později začala stavba a první automobily se po něm projely roku 1942. Teď se uvažuje o nějakým úpravách, ale snad až někdy kolem roku 2020.

Jak se na něj tak dívám, tak je to skutečně fascinující a nádherná stavba. Podle vyprávění se zde za války prolilo mnoho krve. Setkaly se zde americké, české, sovětské a německé jednotky. Hodně lidských životů zde vydechlo naposled, taková byla válka, krutá a nesmlouvavá.

Ještě že nás paní zavolala, že máme hotový steak. Myšlenky se rozplynuly a zůstaly krásné vzpomínky. Jo a ten steak byl mimochodem výborný. Udělali jsme moc dobře, že jsme si nedali klobásku.

Také jsme tu nebyli jediní motorkáři 🙂

Tak zbyly prázdné tácky a pohárky a je čas se vydat nazpět – nebe nevěstí nic dobrého.

A protože vím jak to dopadlo, tak Vám to také prozradím…. Sotva jsme doma sesedli, začaly padat velké a studené kapky. Nic méně ten dnešní zážitek rozhodně nesmyjí.

Tak zase příště – ahoj.

 

 

 

 

 

9 komentářů u „Naše motorkářské výlety XX.“

 1. babicka11 napsal:

  Jejda, tak to je fajn, to bude zas prima čtení, to jste museli hodně cestovat ….a mít hodně plánů je jedině dobře, jste ještě mladí na to, abyste seděli doma :-).

 2. Rojak napsal:

  A na Moravu netrefíte? Tady je také krásně.

  1. peta napsal:

   Ale trefíme 🙂 V loňském roce jsme najezdili o dovolené přes 2 000 km kolem republiky – jen to nestíhám psát… ale zase se máte na co těšit 🙂

 3. veruska napsal:

  Moc díky za krásný článek a pěkné fotky.
  Moje kamarádka se teď stěhuje do koupeného baráčku asi 15 km od Tábora. Až ji pojedu navštívit, tak se do těch končin podívám a určitě mě ukážou nějakou tu památku v okolí.

  1. peta napsal:

   tady je opravdu krásně a památek okolo víc, než dost, určitě se na něco podíváte a nezapomeňte fotit 🙂

 4. bobalka napsal:

  To jsem ráda, že díky Vám se můžu kouknout na další krásnou českou zajímavost. A podle fotek to musí být opravdu nádherné místo.

  1. peta napsal:

   Tak to jsem moc ráda, je skutečně mnoho krásných míst a všichni nemůžeme být všude, alespoň si takto můžeme mezi sebou nějaké tipy předat 🙂

 5. babicka11 napsal:

  Určitě krásný výlet a krásné fotky z něho. Zase jste viděli něco nového a my tady díky Vám tím pádem také. Moc ráda si Vaše příběhy z výletů pročítám a často nakukuji, s čím novým zase “přijdete” :-).

  1. peta napsal:

   Ano výlet byl krátký, ale jsem vděčná za každý, který byl. Příběhů je dost, nebojte – do léta si vystačíme a pak začneme znovu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

O magazínu

Od roku 2016  vám náš magazín dává tipy, kam jet na výlet s dětmi, kde strávit dovolenou s rodinou, a další, týkající se dovolené, výletů a zážitků. Každý rok přidáváme něco nového. Soutěže, úkoly...
Vytvořili jsem vaši fotogalerii i samostatnou rubriku pro vaše příspěvky.

V našich článcích najdete inspiraci kam vyrazit, co si koupit na cesty, na co nezapomenout, ale i jiné zajímavosti. Vaše zážitky a fotky z výletů a dovolených rádi zveřejníme v naší fotogalerii.

Vítejte, velká dovolená vás určitě čeká.

Zajímavé odkazy

Inspirace v článcích

Dovolená v Česku

Zajímavé odkazy