Olomouc

Tato historická metropole celé Moravy je šestým nejlidnatějším městem ČR.

Olomouc je také známým univerzitním městem a pro svoji atmosféru je vyhledávaným střediskem mezinárodních festivalů a konferencí. Každoročně se zde koná mezinárodní výstava zaměřená na zahradnictví a pěstování rostlin, Flora Olomouc. Flora má pod svými křídly i jeden z nejvýznamnějších českých divadelních festivalů. Více než třicet let starou tradici zde má mezinárodní festival dokumentárních filmů a videoprogramů, Academia film Olomouc (AFO). Neméně oblíbenými se staly i mladší akce, a to květnový Beerfest a srpnový Flamenco festival.

Nechybí zde ani divadla, jakožto Moravské divadlo Olomouc a Moravská filharmonie, nebo muzea, a to například Vlastivědné muzeum v Olomouci či Veteran Arena Olomouc.

Historické jádro Olomouce je městskou památkovou rezervací, která je hned po pražské druhá nejvýznamnější v Česku. Nachází se zde hned několik velkých náměstí. Mezi ně patří například Horní náměstí, kde je umístěna radnice s orlojem z 15. století, Ariónova, Caesarova a Herkulova kašna, a hlavně památka UNESCO sloup Nejsvětější Trojice. Dále ve městě můžeme najít budovy Univerzity Palackého, čítající okolo 25 000 studentů. V arcibiskupském dómě svatého Václava se nachází hrobka českého krále Václava III., zavražděného právě v Olomouci roku 1306. Historické centrum města je chráněno jako městská památková rezervace. Mezi již výše zmíněné národní kulturní památky patří ještě například kláštěr Hradisko, kostel svatého Mořice a mariánský sloup.

Jako tip na výlet bych uvedla Zoologickou zahradu Olomouc, která se rozprostírá v podhůří Nízkého Jeseníku na Svatém Kopečku, kam se veřejnost může snadno dopravit MHD. Vysoké návštěvnosti se těší zahrada díky šesti pavilonům, společnému výběhu medvědů a vlků, průchozímu výběhu klokanů, netopýrů a opic, a v neposlední řadě také akváriím. V areálu zoo je pro děti umístěno dětské hřiště spolu s lanovým centrem Lanáček.

Návstěvníci města se mohou ubytovat hned v několika hotelech či apartmánech po celém městě, každý si dozajista přijde na své.

olom

4 komentáře: „Olomouc

 • 3.8.2017 (18:52)
  Permalink

  My Olomouc jen projíždíme, vlastně už ani to ne, protože tam byl dokončen obchvat, ale před pár lety jsem tam jela se synem na přijímací zkoušky. Šlapali jsme až někde k Zámečku, a ten byl krásný. I ten výhled na Olomouc z něj.

  Reagovat
 • 5.1.2017 (8:25)
  Permalink

  Kromě pěkných památek a Flory doporučuji k návštěvě i každoročně konaný pivní festival Beerfest Olomouc, který patří mezi největší v ČR a většinou se koná během září.

  Reagovat
 • 23.12.2016 (5:06)
  Permalink

  No vida Olomouc máme co by kamenem dohodil a my tam ještě nebyli, ale co není může být, dobrý nápad na jednodenní výlet a spojit to třeba s Florou Olomouc.

  Reagovat
 • 21.10.2016 (19:33)
  Permalink

  Olomouc znám jen z vyprávění dcery, která tam byla 14 dní na školení. V době volna si mohla město projít a podle vyprávění se jí tam moc líbilo.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *