Tato historická metropole celé Moravy je šestým nejlidnatějším městem ČR.

Olomouc je také známým univerzitním městem a pro svoji atmosféru je vyhledávaným střediskem mezinárodních festivalů a konferencí. Každoročně se zde koná mezinárodní výstava zaměřená na zahradnictví a pěstování rostlin, Flora Olomouc. Flora má pod svými křídly i jeden z nejvýznamnějších českých divadelních festivalů. Více než třicet let starou tradici zde má mezinárodní festival dokumentárních filmů a videoprogramů, Academia film Olomouc (AFO). Neméně oblíbenými se staly i mladší akce, a to květnový Beerfest a srpnový Flamenco festival.

Nechybí zde ani divadla, jakožto Moravské divadlo Olomouc a Moravská filharmonie, nebo muzea, a to například Vlastivědné muzeum v Olomouci či Veteran Arena Olomouc.

Historické jádro Olomouce je městskou památkovou rezervací, která je hned po pražské druhá nejvýznamnější v Česku. Nachází se zde hned několik velkých náměstí. Mezi ně patří například Horní náměstí, kde je umístěna radnice s orlojem z 15. století, Ariónova, Caesarova a Herkulova kašna, a hlavně památka UNESCO sloup Nejsvětější Trojice. Dále ve městě můžeme najít budovy Univerzity Palackého, čítající okolo 25 000 studentů. V arcibiskupském dómě svatého Václava se nachází hrobka českého krále Václava III., zavražděného právě v Olomouci roku 1306. Historické centrum města je chráněno jako městská památková rezervace. Mezi již výše zmíněné národní kulturní památky patří ještě například kláštěr Hradisko, kostel svatého Mořice a mariánský sloup.

Jako tip na výlet bych uvedla Zoologickou zahradu Olomouc, která se rozprostírá v podhůří Nízkého Jeseníku na Svatém Kopečku, kam se veřejnost může snadno dopravit MHD. Vysoké návštěvnosti se těší zahrada díky šesti pavilonům, společnému výběhu medvědů a vlků, průchozímu výběhu klokanů, netopýrů a opic, a v neposlední řadě také akváriím. V areálu zoo je pro děti umístěno dětské hřiště spolu s lanovým centrem Lanáček.

Návstěvníci města se mohou ubytovat hned v několika hotelech či apartmánech po celém městě, každý si dozajista přijde na své.

olom

4 komentáře u „Olomouc“

 1. bobalka napsal:

  My Olomouc jen projíždíme, vlastně už ani to ne, protože tam byl dokončen obchvat, ale před pár lety jsem tam jela se synem na přijímací zkoušky. Šlapali jsme až někde k Zámečku, a ten byl krásný. I ten výhled na Olomouc z něj.

 2. pskrob napsal:

  Kromě pěkných památek a Flory doporučuji k návštěvě i každoročně konaný pivní festival Beerfest Olomouc, který patří mezi největší v ČR a většinou se koná během září.

 3. blaju napsal:

  No vida Olomouc máme co by kamenem dohodil a my tam ještě nebyli, ale co není může být, dobrý nápad na jednodenní výlet a spojit to třeba s Florou Olomouc.

 4. babicka11 napsal:

  Olomouc znám jen z vyprávění dcery, která tam byla 14 dní na školení. V době volna si mohla město projít a podle vyprávění se jí tam moc líbilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *