Mělnický zámek, zná každý, zrovna tak i kostnici

Mělnická kostnice se nachází v kostele sv. Petra a Pavla s pozůstatky až 15 tis. osob, které byly nalezeny v okolí Mělníka z různých válek, a spadají k největší kostnici v České republice.

Mělník má ale také další zajímavost

Málokdo ví, že jsou v Mělníku i podzemní chodby se studnou hlubokou 54 m a širokou 4,54 m, nejširší středověkou studnou v naší republice. Byla také hodně dlouho jedinou zásobárnou pitné vody ve městě.

Podzemní chodby probíhaly zároveň se stavbou města a jsou hluboké pod povrchem 8-25 m.

Část tohoto mělnického podzemí ze 13. a 14. století bylo zpřístupněno v roce 2008 a to pouze 150 m dlouhé chodby. Dříve se podzemí využívalo nejen jako skladiště potravin, ale posloužily k úkrytu obyvatel v případě nebezpečí války či požárů. Vchody do třípatrového podzemí byly skoro z každého domu a byly propojeny. V pozdější době byly ale některé i zazděny, některé zasypány z důvodu nežádoucích návštěv.

Prohlídky s průvodcem v podzemních chodbách

Prohlídky nejsou z důvodu náročnosti vhodné pro děti do tří let. Musí se také dodržovat pokynů průvodce, neboť se jedná o prostor se zvláštním režimem. Návštěvníci se nesmí vzdalovat se od skupiny a musí mít ochrannou přílbu kvůli nízké výšce chodeb. Je tam i riziko uklouznutí na schodišti, protože je tam vysoká vlhkost vzduchu. Proto je důležité mít pevnou obuv a být náležitě opatrný.

[unitegallery melnik]

Pokud by byla potřeba nějaká pomoc, jsou tu umístěna havarijní tlačítka. Je zakázáno jejich zneužití. Na konci prohlídky pak průvodce zkontroluje, zda všichni opustili podzemní chodbu.

Mělnické podzemí má svou pověst

jednou z nich je, že zde například spí sv. Václav s rytíři, kteří by vyšli na pomoc v případě ohrožení naší země, nebo i to, že se zde nachází poklad, který městu pomůže, jen když vyhoří a díky pokladu jej pak obnoví.

Kontakt:  Ul. Legionářů 51, Mělník 276 01, www: ticmelnik.cz

Naši mělnické podzemí navštívili, všem rozhodně doporučují. Lada

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *