Ostrovy Chorvatska skýtají asi 1 250 kusů. Zavedeme vás na ostrov, který se řadí k těm nejzajímavějším. Představíme si ostrov ležící ve vnějším pásu Kvarnerského souostroví o rozloze 75 km2 a délce 31 km. I když je Lošinj o mnoho menší než sousední Cres, má dvojnásobný počet obyvatel, asi 8 000, a patří mezi nejkrásnější chorvatské ostrovy. Severní část ostrova Lošinj je hornatá a leží zde nejvyšší vrchol ostrova Televrina s výškou 588 m v pohoří Osoršćica. Na jihu dosahuje výšky 243 m vrch Grgošćak. Pobřeží je velmi členité, zejména v jižní části, kde leží v krásných zátokách nejoblíbenější letoviska Mali Lošinj a Veli Lošinj.

Ostrov Lošinj

Na jihu ostrova roste bohatá subtropická vegetace, piniové lesy, palmy, agáve i oleandry). Záliv Čikat s chráněným stejnojmenným lesoparkem vás doslova nedchne. Lošinj je obklopen četnými ostrovy a ostrůvky, které jsou oblíbeným výletním cílem. Při jihozápadním pobřeží leží například ostrovy Unije, Vele a Male Srakane a Susak. Na jihovýchodě zase Ilovik, Vele a Male Orjule, Sv. Petar, Kozjak a Trasorka. Moře zde bylo vyhlášeno prvním chráněným úsekem moře s intenzivní ochranou kolonie delfínů skákavých, chorvatsky dobri dupini.

Lošinj jako jeden z nejnavštěvovanějších ostrovů

Zejména pro své mírné podnebí je počasí Mali Lošinj, ale i Veli Lošinj velmi příznivé i v zimních měsících. Průměrná teplota v lednu je zde překvapivě 7,3 °C. V roce 1892 byla městečka Mali a Veli Lošinj prohlášena klimatickými lázněmi a Mali Lošinj je známý jako město ležící na ostrově vitality. Asi v polovině ostrova, v jeho nejužší části, v blízkosti přístavu Mali Lošinj, byl v minulosti prokopán průplav Privlaka, který nyní rozděluje ostrov prakticky na dva díly. Je překlenut otočným mostem, přes který vede hlavní ostrovní komunikace. Průplavem pak mohou proplouvat jachty i malé lodě a nová část města Mali Lošinj zasahuje až sem. Ubytování Mali Lošinj je zejména v apartmánech, vilkách i hotelech.

Jeden komentář u “Tipy na zajímavé ostrovy v Chorvatsku”

  1. babicka11 napsal:

    Do Privlaky jezdí syn s rodinou už dva roky a letos tam zřejmě pojedou zas. Moc se jim tam líbí a už tam mají i své známé :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *