Trhové Sviny se nachází v malebné jihočeské krajině přechodu mezi Třeboňskou pánví a Novohradskými horami na soutoku Trhosvinenského a Farského potoka. Žije zde přibližně 5000 obyvatel.

Historie

Strategická poloha nahrávala v historii k obchodním účelům s Horním a Dolním Rakouskem, a proto roku 1481 udělali Vladislav Jagellonský městu právo pořádat dvakrát ročně trhy. Tím vznikl ucelený název Trhové Sviny, původně Sviny, jak ho známe dodnes. Trhy s dobytkem byly vyhlášené a pořádaly se až do 40. let minulého století. Nejznámějšími rodáky jsou protektorátní prezident Emil Hácha (1872-1945), hudební skladatel Karel Valdauf (1913-1982) a malíř Ferdinand Stašek (1888 – 1935), jehož malby můžete vidět v galeriích egyptské Káhiry. Historie Trhových Svinů nebyla vždy obchodní, ale město mělo také mílové privilegium vařit pivo nebo zpracovávat ocel na zdejším Buškově hamru, který se ve funkční podobě dochoval dodnes. V průběhu dalších let se také zakládaly řemeslnické cechy, kde patřil k známějším cech soukeníků.

Kam za zábavou

Okolí Trhosvinenska je známé svou krásnou a čistou přírodou podhůří Novohradských hor. Blízké vesnice a přírodní památky lemují desítky kilometrů dlouhé cyklostezky a turistické trasy. Za zmínku stojí výlet směrem na jih, kde narazíte na vesničku Žumberk. Zde se nachází, v Evropě unikátní, stejnojmenná opevněná tvrz Žumberk a přilehlý kostel, které vynikají svou zachovalostí. Pokud se vydáme na sever od Trhových Svinů, nabízí se nám návštěva města Borovany, které se pyšní krásným klášterem augustiniánů s expozicí místních poutních míst. Za návštěvu stojí také poutní kostel Nejsvětější Trojice, který leží přibližně 2 kilometry od města směrem na jihozápad. Přímo od kostela je úžasný výhled na celé město s okolní krajinou. Každý rok o letních prázdninách se koná ve městě na počest skladatele Karla Valdaufa významný několikadenní festival dechové hudby, kam se sjíždějí kapely i ze zahraničí.

Ubytování

Při Vašich toulkách místním krajem se lze ubytovat ve znovuotevřeném hotelu Atos, který najdete po levé ruce hned při příjezdu po hlavním tahu směrem z Českých Budějovic nebo můžete využít menších rodinných penzionů v Otěvěku, Žumberku, Mezilesí nebo na Borovanském mlýně. Všechny s dosahem v rámci jednotek kilometrů do Trhových Svinů.

 

Náhledové foto z oficiálního webu Trhové Sviny

2 komentáře u „Trhové Sviny, město, které žije“

  1. blaju napsal:

    Od jara do podzimu jezdíme hodně na výlety, ale spíše moravu, takže toto je dobrý tip na dovolenou a výlety na ní.

  2. babicka11 napsal:

    Rádi v létě jezdíme na výlety a projíždíme různá města a městečka. Obejdeme náměstí, dáme dobrý oběd a jedeme dál. Autem se to dá zvládnout. Tady i v Třeboni jsme byli taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *