Pro některé jedince je zima doslova utrpením. Je sice pravdou, že mnozí se vymlouvají na počasí a minusové teploty, které přece brání pohybu venku, ale někteří skutečně nesou velmi těžce dlouhé zimní období. Přitom moderní technologie začaly pomalu pronikat i do našeho oblečení a tím nám zpříjemňují mrazivé chvilky venku na čerstvém vzduchu. Jen je třeba dodržet správný postup při vrstvení prádla, pak nám již nic nebude bránit v pohybu i těch největších mrazech.

Jak vrstvit správně funkční prádlo

Jestli si dokážete představit obyčejnou kuchyňskou cibuli, tak nebudete daleko od správného způsobu oblékání. Jedná se vlastně o takový cibulový princip, kdy volíte jednotlivé vrstvy oblečení v závislosti na jejich funkci. Cílem je optimální kombinace jednotlivých vrstev, která zaručí maximální komfort. Samozřejmě ve smyslu správné termoregulace a zároveň ochrany před samotným mrazem. Termoregulace je pojem pro správný odvod potu, díky kterému se vlastně tělo ochlazuje, ale současně se odvedený pot nebude hromadit v oblečení.

První vrstva

Zde je na místě si pořídit kvalitní funkční prádlo, které je přiléhavé a těsné na tělo. Ovšem nesmí nijak bránit nebo omezovat v pohybu, to by bylo velmi nepříjemné.

Tato vrstva má právě za úkol odvádět pot od další vrstvy oblečení, ale tím zajišťuje blahodárné teplo.

Čím vyšší bude intenzita zátěže, tak tím bude na místě pořídit si kvalitnější produkt, který zajistí lepší transport potu.

Vybírat lze mezi syntetickými úplety. Jejich mikrovlákna mají správný průřez a nenasakují pot.
Nejčastěji se bude jednat o polyester, polypropylen nebo polyamid. Také zde bude obsaženo stříbro, které má antibakteriální funkci.

Poslední dobou na trhu vévodí merino, což jsou produkty z ovčí vlny.

Druhá vrstva

Zde se bude jednat o funkční prádlo, které má velkou schopnost izolace. To samozřejmě pomáhá dobře udržovat tělesnou teplotu. Současně může transportovat vlhkost z první vrstvy. Zde se bude jednat především o mikiny nebo roláky, či trika.

Třetí vrstva

Dá se říci, že je to poslední vrstva, která má chránit před různými klimatickými vlivy. Současně předá vlhkost do okolního prostředí, tudíž pěkně ven. Je pravdou, že i tento materiál má svá pravidla. Z jedné strany musí umět dobře chránit tělo před profouknutím. Pak je naprosto ideální s membránou, samozřejmě opět funkční. Je to tenký, prodyšný a nepromokavý materiál, který se nalézá na vnitřní straně oblečení.

Tak a jedeme na hory

Funkční termo prádlo je naprosto ideální pro zimní sporty, ale i na turistiku nebo zkrátka do chladného počasí. Nic méně při rizikovém sportu bude dobré myslet i na svoji ochranu před úrazy. Ovšem ani to není problém si zakoupit funkční prádlo s ochrannými prvky, které budou předcházet většímu zranění.
Investice do takového kompletu se rozhodně vyplatí.

 

Na Bonprix.cz si vyberete nejen oblečení na zimu, ale funkční prádlo stojí za zvážení a nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *