Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Den matek vyjadřuje úctu k mateřství, jako hold všem maminkám.

Je to den, kdy je skvělá příležitost poděkovat našim maminkám za vše, co pro nás v životě udělaly.

Děti dávají svým matkám dárečky, které mohou být i vlastnoručně vyrobené, nebo koupené. Tento svátek má ve světě dlouhou tradici. Zatím však tento den není u nás zákonem brán jako významný den.
Byl také zamítnut návrh, aby se Den matek stal Svátkem matek.

Už ve starém Římě se vzdával hold ženám, dárkyním života, kdy se slavil svátek zvaný Matronalia,  zasvěcený bohyni Juno.

Na počest Anny Reevers Jarvisové, která celý život bojovala za práva matek, vznikla ve 20. století myšlenka slavit tento svátek mezinárodně a pravidelně.

V roce 1912 byla vyhlášena oficiální oslava Dnem matek o druhé květnové neděli. Byla vyhlášena prezidentem USA Wilsonem a u nás se začal oslavovat v roce 1923 na popud PhDr. Alice Masarykové, nejstarší dceři prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, která po smrti matky plnila roli první dámy republiky.

Nepromeškejte proto tuto možnost popřát svým maminkám. Radost způsobí i vřelé objetí, že jste nezapomněli…

7 komentářů u „14 května – den matek“

 1. babicka11 napsal:

  Dnes jsem dostala květiny i od syna, kupuje většinou květiny na ven. I tentokrát mám plné dva květníky :-).

 2. babicka11 napsal:

  Já dnes už kytku dostala a navíc i pokojovky, dcera přijela už dnes, zítra přijede syn, už se ohlásil :-). U nás se na mě nezapomíná.

 3. veruska napsal:

  Už se nám ten svátek blíží! Je to neděle, tak musím něco koupit pro maminku už v pátek, protože taky žádný obchod nemáme.

 4. lgku napsal:

  Já osobně dodržuji tento svátek-Den matek a dám své milované mamince kytičku z lásky, protože vše co pro mě udělala a i stále dělá, si to v každém případě zaslouží.

 5. bobalka napsal:

  Tento svátek moji chlapi drží, vždycky příjdou popřát a věřte, moc to potěší, Já můžu své mamince jen poslat tichou vzpomínku do nebíčka.

 6. veruska napsal:

  Já dám svojí mamince kytičku, ale jestli si vzpomenou moji dospělí kluci, to si ani nemyslím. Den matek není u nás moc zažitý.

  1. babicka11 napsal:

   Myslím si, že je to napadne, bude se to připomínat v rozhlase, v televizi i v časopisech…., můj muž dával své mamince vždycky košík s ovocem, protože jeho další sourozenci nosili kytky a měla jich hodně, tak chtěl být originální :-). Já mimo kytky dávala zas čokoládové bonbóny, hlavně nugát, ten měla nejraději.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *