Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

V dnešním článku vám představíme dva objekty, které byste určitě měli navštívit. Jeden se nachází u Litomyšle a druhý v Českém ráji. Kam se vydáte jako první?

Navštivte české Versailles

Nedaleko Litomyšle se nachází krásný rokokový zámek Nové Hrady. Zámecký areál je velmi prostorný.

 

Na konci 18. století jej nechal postavit hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré. Díky speciálním potřebám zde vzniklo zcela jedinečné „české Versailles„, které připomíná typické francouzské letní sídlo.

Zahrada, která bývá na jaře a v létě nádherně vyzdobená květinami, vás okouzlí hned při vstupu. V areálu se nachází 10 různých zahrad, z nichž každá nabízí jinou atmosféru a rostliny. Nenechte si ujít francouzskou zahradu, bílou zahradu, růžovou zahradu, zelené divadlo, sad nebo labyrint.

Samozřejmě si nenechte ujít návštěvu hradu, galerie klobouků a muzea motokol. Pokud vás chytne chuť na sladké, zajděte si do místní kavárny na kávu a zákusek. A po takové krásné návštěvě si naplánujte odpočinek v pronajaté chatě a užijte si klidu a pohody.

Kost je nejzachovalejší český gotický hrad

V krásném údolí Českého ráje najdete jeden z nejzachovalejších gotických hradů v ČR. Předpokládá se, že hrad byl postaven ve 14. století, kdy Beneš z Vartenberka nechal postavit hlavně dlouhý sál a obrannou věž. Postupem času byl hrad přestavěn, rozšířen a přestavěn v renesančním stylu.

V 16. století byl k hradu přistavěn pivovar a přístavba v podobě hospodářské budovy. Poté hrad přešel do rukou dalších majitelů, mimo jiné Albrechta z Valdštejna a Oldřicha Felixe z Lobkowicz, a po ztrátě rezidenční funkce sloužil jako sídlo úředníků. V roce 1635 hrad vyhořel a za vlastnictví Černínů velmi chátral. V období komunismu sloužil hrad jako muzeum renesančního a gotického umění. Nyní je ve vlastnictví potomků Norberta Kinského, kterým byl hrad v roce 1989 vrácen.

Během pobytu si můžete vybrat ze tří prohlídek. První prohlídka je hrad (120 Kč), druhá je mučírna (120 Kč) a třetí je prohlídka vhodná pro vozíčkáře (60 Kč), která vás provede hradním nádvořím a kaplí svaté Anny. Samozřejmě si můžete prohlédnout vše, pokud si zakoupíte vstupenku za 180 Kč na první i druhou prohlídku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *