Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Letos nás čeká slavné výročí 300. let od narození české a uherské královny Marie Terezie.

Narodila se 13. 5. 1717 jako nejstarší dcera Karla VI. Byla ženou velmi rozhodnou a odvážnou, měla zdravý úsudek a politický talent. Prosadila významné reformy ve vzdělání, hospodářství a ústavě. I když nikdy nebyla korunována císařovnou, tento titul je s ní vždy spojován. Jako žena se nemohla stát vládnoucí císařovnou. Císařem byl v roce 1745 zvolen její manžel František I. Štěpán Lotrinský. Stala se tedy císařskou manželkou. Její manžel zemřel roku 1765 a ona se stále chodila modlit k jeho rakvi.

Za její vlády došlo k zavedení povinné školní docházky, byla zavedena jednotná soustava měr a vah, jednotná měna, zlepšovalo se poštovní spojení. Měla 16 dětí, jen 10 se dožilo vyššího věku. Její dva synové Josef II. a Leopold II. se stali také císaři. Marie Terezie zemřela 29. 11. 1780.

Kdo by měl zájem o výstavu 300. výročí narození Marie Terezie, nejmocnější ženy rodu Habsburků, tak se koná ve Vídni dne 6. – 8. května 2017. Cena zájezdu činí 5000 Kč.

Mezi lidmi je historie velmi oblíbená. Dost si jich udělá výlet do Vídně za nákupy a může tak spojit příjemné s užitečným.

5 komentářů u „300 let od narození Marie Terezie“

 1. Rojak napsal:

  To musela být rázná žena.

 2. vita1980 napsal:

  největší panovnice dějin, a těch 16 dětí – to je mazec

 3. bobalka napsal:

  Pěkný článeček, historii mám ráda, čtu historické romány. Na mince ale moc nejsem, tak určitě tolar nekoupím.

 4. veruska napsal:

  S tou mincí to musím říct synovcovi, on mince sbírá.

 5. babicka11 napsal:

  Právě byl vyražen tolar jediné ženy na českém trůnu v historii Marie Terezie z roku 1780, kterou vyrazila prestižní Rakouská mincovna do stříbra vysoké ryzosti 833,3/1000. Revers zobrazuje znak Habsburské monarchie – třikrát korunovaného dvouhlavého orla. Zřejmě ho koupím ještě manželovi k svátku. Některé mince už má, a tahle by mu udělala také radost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *