Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Dnes se vydáme za gastronomickými poklady jižní Moravy. A Morava, to není jen víno a slivovice! Vyrazte s námi poznávat a ochutnávat!

 

Vinohrady, kam se podíváš

Když se řekne jižní Morava, vytane každému na mysli pravděpodobně jako první víno. Ať již se vydáme do velkého renomovaného vinařství, nebo navštívíme malý vinařský sklep, jistě neuděláme chybu. Pokud ale chceme poznat co nejširší paletu špičkových novinek ve světě vína na jednom místě, neměli bychom opominout Salón vín ve Valticích.
V zámeckých sklepích zde můžeme ochutnat novinky minulého roku, které jsou systematicky seřazené. Po zakoupení vybrané degustace (liší se v počtu a druzích vzorků) už můžeme nerušeně ochutnávat od svěžích bílých vín přes vína bílá plná, k vínům červeným, ochutnat lze také vína šumivá či přírodně sladká. Během degustace je přítomen také sommelier, který rád podá informace o vzorcích vína.

 

Okurkový ráj!

Znojemské okurky jsou pojem, ačkoliv již ochranná známka dávno nepatří znojemské firmě. Historie zamíchala kartami, a tak byli slavní okurkáři nuceni emigrovat, jejich podnik byl nejprve zestátněn a po revoluci vytunelován. Majitelem známky „znojemské okurky“ je společnost Hamé, to ale nijak neubírá proslulosti jihomoravského produktu.
A kde jsou znojemské okurky, tam je taky znojemská pečeně. Možná, že se vám tato tradiční lokální specialita zprotivila ve školní jídelně. Vězte ale, že pokud si dáte záležet na výběru restaurace a nebo se rozhodnete připravit si znojemskou doma z kvalitních surovin, získáte mimořádně chutnou lahůdku: silnou omáčku, šťavnaté měkké hovězí a lehký říz navinulých okurek. S rýží? Neodolatelné!

 

Kam za jídlem?

Z nepřeberného množství možností bychom rádi vybrali dvě restaurace, které jsou mimo centrum hlavního dění. Restaurace Větrný mlýn v malé obci Lesná zaujme především stavbou jako takovou – jedná se o impozantní zrekonstruovaný větrný mlýn, který ve svém nitru nabízí několik stolů, venku opravdu prostornou terasu. A co hlavně? Vynikající gastronomii! Ta je korunována milou obsluhou. Podnik je vhodný i pro dětské hosty, uvnitř je dětský koutek, venku velké dětské hřiště.

Vranov nad Dyjí nabídne fantastické pohledy na zámek. Jinak město bohužel ztratilo ráz turistického cíle. Jako zjevení proto působí znovuotevřený hotel: Grandhotel Sluchátko. Netradiční název odkazuje k minulosti podniku, za první republiky zde totiž fungoval bohémský kabaret Sluchátko. V současnosti hotel funguje, nabízí ubytování, ale především skvělou restauraci. Nenechte se odradit prvním dojmem hotelu, který zamrzl v 90.letech. Vizuálně ano. Gastronomií ovšem rozhodně ne! Šmrncovní pokrmy, milá obsluha, kterou prostě budete chtít vidět znovu. Ne nadarmo jsou majiteli a provozovateli podniku barmani ze slavného brněnského Baru, který neexistuje.

A co vy a jižní Morava, je to vaše srdcovka? Kam se rádi vracíte? A kde jíte?

 

Kateřina, Zdroj Foto: Fotobanka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *