Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Vysočina láká svou zvlněnou krajinou především cyklisty. Od nepaměti se jednalo o chudý kraj, který ze zemědělského potenciálu nabízel snad jen pěstování brambor. Ale i zde nalezneme gastronomická lákadla, která stojí za to!

Na skleničku
Ač zde nenalezneme oblasti pro pěstování chmele, nalezneme na Vysočině řadu tradičních pivovarů, které v současnosti doplňují také nově vznikající minipivovary. Mezi nejznámější pivovary patří bezesporu hlinecký Rychtář.
V srdci Železných hor nalezneme město medu a kaštanů: Nasavrky. Naláká vás na sklenici medu, je vyhlášený, však zde najdeme také jediné včelařské učiliště v České republice. Pokud vás ale neuspokojí sklenice medu, zkuste skleničku medoviny. Ta nasavrcká je vyhlášená a chuťově patří mezi republikové špičky. Nenechte se odradit neatraktivní vinětou. Chuť je mimořádná!

Drsný kraj, vydatné jídlo
Vysočina není jen suchý salám… Pokud se chceme ochutnat lokální kuchyni, musíme se připravit na jídla vydatná a sytivá. Asi nejznámějším pokrmem je svratecký guláš, který je minutkový, tradičně se podává s bramboráčky.
Z dalších lokálních pochoutek to jsou pekáčky – jedná se o bramborové placky, ideálně pečené na litinové plotně. Mažou se buď sádlem, a nebo povidly. Můžete ale ochutnat jaké jihlavskou kyselku, horáckou houbovou polévku či bramborové škubánky.
Už dětská písnička říká, že „hrách a kroupy to je hloupý“. S pečenou cibulkou se tento pokrm podává jako česká svatba. Pokud hrách vyměníme za čočku, vznikne kočičí tanec. Další z typických jídel oblasti. To jsme ale spíše u venkovského jídla, které dnes známe jen z lidových tradic. Pokud se o nich chceme dozvědět víc, určitě nám stojí za návštěvu Veselý kopec.

Skanzen Veselý kopec
Jeden z českých skanzenů v přírodě je zasazený do malebné zvlněné krajiny. Můžeme zde nahlédnout do chalup, prohlédnout si výzdobu a seznámit se s lidovými tradicemi. Za návštěvu stojí skanzen zejména v době před Vánoci či Velikonocemi, kdy v chalupách voní tradiční pokrmy a průvodce nám bude vyprávět o typických pokrmech i lidových zvycích.

Kam za jídlem?
Na lokální kuchyni se v současnosti nespecializuje žádná z restaurací. Za návštěvu bude určitě stát restaurace Tisůvka, která je zapadlá v hlubokých lesích Vysočiny, ale její návštěva potěší, stejně jako restaurace Pod Bílou skálou v Křižánkách.

Už jste projeli Vysočinu na kole?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *