Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Jste unavení a potřebujete načerpat nové síly? Nejvyšší čas začít myslet na dovolenou. Co se takhle vydat do jedněch z nejoblíbenějších tuzemských lázní, které se sice nemohou pochlubit dlouhou historií, za to ale lákají na krásnou přírodu, kterou si prostě zamilujete. Řeč je o Mariánských Lázních, kde si na své přijdou všichni.

Elegantní hotely i krásná příroda

Na místě, kde poměrně nedávno byly bažiny, hustý prales a strmé rokle, se dnes nachází krásné hotely, a ještě krásnější parky.

Přesně to jsou Mariánské Lázně, které spolu s Karlovými Vary a Františkovými Lázněmi tvoří proslulý západočeský lázeňský trojúhelník a jsou nejmladší z těchto lázní. Na oblibě jim to ale rozhodně neubírá, navíc je tu poměrně hodně minerálních pramenů s léčivými účinky.

Jaká místa musíte v Mariánských Lázních navštívit?

Dovolená v lázních není jen o procedurách, ale taky o procházkách a poznávání nových míst. Co rozhodně musíte vidět?

Zdroj foto: fotobanka

Tip číslo jedna: Vydejte se k některému z pramenů

Za věhlasem Mariánských Lázní nestojí jen krásná příroda, ale taky zdejší minerální prameny. Všechny jsou studené a mají blahodárné léčivé účinky. V okolí města najdete víc než 100 vývěru minerálních vod, mezi ty nejkrásnější a nejnavštěvovanější patří:

  • Lesní pramen, který vyvěrá v parku za divadlem a obsahuje hodně bikarbonátu a sodíku. Uvolňuje z dýchacích cest hled a usnadňuje vykašlávání, obsahuje hodně bikarbonátu a sodíku.
  • Rudolfův pramen najdete v pavilonu Křížového pramene na kolonádě a taky na „Malé kolonádě“ pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie spolu s Karolininým pramenem. Obsahuje hodně vápníku, užívá se hlavně při zánětlivých onemocnění močových cest.
  • Karolinin pramen najdete na „Malé kolonádě“, mý vyšší obsah hořčíku a silné diuretické účinky.
  • Křížový pramen využíval k léčbě i Dr. Nehr, který Mariánské Lázně pro svět lázeňství objevil. Je hodně slaný a najdete ho na kolonádě v pavilonu Křížového pramene.
  • Ambrožovy prameny se někdy označují taky jako prameny lásky a mají vysoký obsah železa. Kam za nimi? V hlavní sezóně do parčíku mezi Centrálními Lázněmi a Casinem, po celý rok pak do koridoru mezi Novými a Centrálními Lázněmi.
  • Ferdinandův pramen je nejstarší zdejší doložený mineralizovaný pramen s typicky slanou chutí.

Tip číslo dva: S oplatkou v ruce po kolonádě

Pohárek na popíjení pramenů a teplá lázeňská oplatka patří mezi základní výbavu každého lázeňského hosta. Projděte se s nimi po kolonádě, vychutnávejte si je a zajděte si ke Zpívající fontáně.

Zdroj foto: fotobanka

Tip číslo tři: Lanovkou na Krakonoš a pak do Boheminia

Vyrážíte do Mariánek s dětmi? Pak je nesmíte připravit o projížďku kabinkovou lanovkou na Krakonoš a návštěvu parku miniatur Boheminium. Kde jinde byste během pár hodin viděli tolik tuzemských památek?

Tip číslo čtyři: Obdivujte město z výšky

Chcete vidět Mariánské Lázně z jiné perspektivy? Vydejte se na některou z vyhlídek. Nad balvanitým skalním výchozem u hotelu Royal najdete romantickou Mesceryho vyhlídku, mezi Lesním pramenem a městským hřbitovem se nachází Vyhlídka královny Karoly. Za návštěvu stojí i rozhledna na Panském vrchu.

Tip číslo pět: Městské muzeum

Budova městského muzea je jednou z dominant Goethova náměstí, najdete tu několik expozic, které stojí za to vidět. Kromě historie města můžete navštívit i expozici lázeňství, expozici J. W. Goetha i expozici anglického krále Edwarda VII.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *