Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Duben je čtvrtý měsíc v roce a má 30 dní. Slovo pochází ze slova dub.

Kalendář nám sice již ukazuje, že je tu jaro, ale ještě bychom se neměli radovat a tolik věřit počasí, které je proměnlivé a nestálé. První duben nám značí hlavně „apríl“, kdy si děláme ze svých blízkých a kolegů legraci, díky našemu smyslu pro humor. Také si dáváme velký pozor, aby nás nikdo aprílem nevyvedl, a potom se o tom dlouho nemluvilo. O této tradici se píše už ve starých knihách z 16. století, i když to vypadá na novodobý zvyk.

Dlouhodobá předpověď počasí na duben nám nepřináší nic nového. Měsíc je typický aprílovým počasím se střídáním teplého a chladného vzduchu, slunce i dešti. Průměrné odpolední teploty mohou dosahovat kolem 15°C, ale rána budou ještě chladná.
Existuje mnoho pranostik, které by se do článku ani nevešly, tudíž jsou napsány zvlášť.
Také duben patří mezi měsíce, kdy jsou významné dny, například Mezinárodní den dětské knihy, Světový den zdraví, Mezinárodní den svobody tisku nebo Mezinárodní den letectví a kosmonautiky.Duben je měsícem, že konečně můžeme na zahradě začít sít, sázet, sekat, zastřihovat. Začínají kvést narcisky, hyacinty, tulipány, zlatý déšť, macešky, sedmikrásky a také krásné magnolie. Také se musíme postarat o všechny plevele, které přežily mráz a vyráží rychle ze země.

Vyséváme hrách, ředkvičky, mrkev, vysazujeme česnek a jiřiny, mečíky a trvalky. Provádíme řez růží a odhrnujeme i zeminu, která tam byla jako zimní ochrana. Jaro je také nejhodnější pro výsadku meruňky a broskvoně, které sázíme nejlépe do prohřáté půdy.
Nesmíme zapomínat ani na děti, které si na zahradě nejen chtějí hrát, ale také se zapojit s námi do jarních prací. Mohou vykonávat různé lehké zahradní práce.

Tak ať se vám všem daří!

Pranostiky na duben
Ranní déšť a dubnový čas jest stejný.
V dubnu čas a panský kvas.
Panská láska a dubnový sníh za mnoho nestojí.
Sníh dubnový hnojí, březnový tráví.

Další pranostiky na jdete na blogu České tradice a zvyky

10 komentářů u „Duben“

 1. babicka11 napsal:

  Jak tak koukám na ty fialky, tak se už moc těším na to, až nám tu zas vykvetou. Máme i bílé fialky, ale daleko méně. Voní ale oboje stejně. To si ale ještě počkáme …

 2. Rojak napsal:

  Jarní, krásně rozkvetlá zahrada je prostě nádherná. Každý z nás se proto jistě těší, až po zimě přijde období, kdy všechno nádherně kvete a voní.

 3. babicka11 napsal:

  Mečíky a kany jsou už v zemi, a okrasná tráva je půl metru vysoká.

 4. veruska napsal:

  Ty Jiřiny a mečíky jsem ještě nevysadila, protože pořád prší.

 5. veruska napsal:

  Už týden nemůžu na zahrádku, protože pořád prší. A jak tak pršánkuje, tak travička roste a roste…
  To zas bude posekáníčko!!!

 6. veruska napsal:

  Tak tu máme aprílové počasí. Dnes byla opravdu zima a má se prý oteplit až na Velikonoce.

 7. babicka11 napsal:

  Tak jsme se namlsali tepla a najednou je fuč. Celou noc prší a od pondělí chladno. To ale nebrání tomu, že krásně rozkvetly hyacinty, narcisy, modřence a tulipány. Stromy na zahrádce také nejsou pozadu, kvete meruňka, broskvoň i třešeň …jen co vysvitne sluníčko – to bude zas „hukot“ od včeliček….

 8. bobalka napsal:

  U nás je teď pravé dubnové počasí, jeden den 20 stupňů tepla a na druhý den zima a prší, Ale je pravda, že duben to je předzvěst jara a to mám moc ráda.

 9. blaju napsal:

  Duben jako každý jiný měsíc mám ráda, ale počasí už dovoluje jít na zahrádku něco dělat a když u toho svítí sluníčko je to paráda.

 10. veruska napsal:

  Jiřiny a mečíky mám ve sklepě, tak je musím vysadit. Už se těším, jak to všechno pokvete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *