Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Halloween, také známý jako předvečer Všech svatých je lidový svátek s bohatou a zajímavou historií, který se slaví 31. října.

Jeho historie sahá k slavnostem Samhain. Keltové slavili konec žní a připravovali se na příchod zimy. Od 16. století bylo v Irsku, Skotsku nebo Walesu zvykem chodit v kostýmech stavení od stavení a výměnou za básničku nebo písničku vybírat potraviny. Strašidelné kostýmy potom představují duše zemřelých.

Příliv irských a skotských přistěhovalců během 19. století přinesl oslavu do Ameriky. Rozšířil se ale také do ostatních zemí jako Austrálie nebo Nový Zéland.

V dnešní době již Halloween ztratil svůj náboženský význam a stal se dnem maškarních průvodů a koledování od domu k domu. Děti oblečené do kostýmů pirátů, princezen, duchů nebo populárních hrdinů jako Superman nebo Spiderman strohým sdělením Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu) vymáhají dárky. Sousedé následně vyjadřují svůj názor ke kostýmům a hádají, kdo je pod maskami.

Spolu s nošení kostýmů, existuje mnoho dalších tradic spojované s tímto svátkem. Patří mezi ně typicky velké, kulaté, oranžové dýně. Ta se vyřezává, přičemž jedna strana je tvář. Malá svíčka je následně umístěna dovnitř, aby se rozsvítil obrys obličeje. Oblíbenou zábavnou aktivitou se pro tento den také stalo houpání se pro jablka. Ta se vznášejí v nádobě nebo velké míse vody. Úkolem každého účastníka je, pomocí zubů jablko z nádoby odstranit. Podobných variant existuje hned několik.

Typické jsou také halloweenské barvy, jako oranžová, žlutá a černá. Jsou to v podstatě barvy měnící se listů a ztmavení oblohy.

Halloween nemá v České republice dlouhou tradici a názory jsou na tento svátek sporné. Může se jednat o nechuť vůči tomu, že je to „americký“ svátek, případně ho považovat za neúctu k Památce zesnulých.

Článek mě napadl po včerejší procházce městem plného zdobených výloh na toto téma. Již tradičně tento den oslavíme s přítelkyní sledování hororových filmů. Výzdoba v podobě svíček ve tvaru zubící se dýně nechybí.

A co vy?
Rád bych znal váš názor, zda jste PRO nebo PROTI svátku HALOWEEN.
Ryba

8 komentářů u „HALLOWEEN – pojďme se bát“

 1. bobalka napsal:

  Neslavíme Haloween, nějak jsem tomu nepřišla na chuť. Možná je to pro děti legrace, ale já toto datum mám spojené spíše se vzpomínáním, návštěvou hřbitova a tak nějak vážněji. Dýně si děti vyřezávají s rodiči jen tak.

 2. blaju napsal:

  U nás v rodině si držíme jen dušičky, přejaté svátky nás neberou, vyřezáváné dýně jsou moc pěkné, ale to se dělávalo i kdysi.

 3. r napsal:

  test pro Ma..
  Bez přihlášení – vloženo 6.16.

  1. velkadovol napsal:

   schváleno 6.17.

 4. Matylda napsal:

  Ano, mně se taky líbí vyřezávané dně. Ale to je tak všechno, souhlasím s předešlými příspěvky – ať si každý slaví, co chce, ale nám to nevnucují. My máme jinou kulturu, máme Dušičky, a k těm se strašidla a masky moc nehodí.

 5. MadameBijou napsal:

  Já americké svátky neslavím. To však neznamená, že je nějak odsuzuju nebo tak. Jen mi vadí, že se nám tak trochu vnucují. Každý ať se však rozhodne sám, co slavit a co ne. Já upřednostňuju naše Dušičky. Zavzpomínat v dobrém
  na své blízké, co už tady s námi nejsou. Zapálit na hrobě svíčku.
  Ty dýně se mi ale líbí.
  Horory však nesleduju. Jen čtu třeba Johna Sinclaira.

 6. veruska napsal:

  HALOWEEN není náš svátek, nejsme na to zvyklí. Ale já už jsem starší. Mladí ať se pobaví!!!

 7. babicka11 napsal:

  Mě osobně je to jedno, kdo to chce nějak oslavovat, tak ať slaví. My už jako děti jsme vyřezávali dýně, aniž jsme věděli od nějakém Haloweenu …jo, vyřezávané dýně jsou hezký, ale to je asi tak vše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *