Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Že vám ten název něco připomíná?

Ano nemýlíte se, jsou to přesně ty  Hoštice, kde se točila slavná trilogie. Ani Vám nemusím představovat jaká. Jen malá nápověda, žije zde režisér Zdeněk Troška.  Kdo hádal Slunce, seno…..,  má naprostou pravdu.  Do roku 2014 zde bydlel ještě zpěvák Tomáš Linka.

Pojďme si na chvíli odskočit do historie.
První zmínka pochází z roku 1274. V roce 1315 patřily Hoštice mezi osady, které dostaly privilegia od královny Elišky Přemyslovny, aby se nazývaly královskou  obcí. V této době patří do Volyňského újezdu.  V 16.století Hoštice zdědil Vilém z Rožmberka. Kolem roku 1593 je koupil Arnošt Vitanovský z Vlčkovic. Ten je vlastnil do 17.století a opět byly prodány. Tentokrát je majitelem Vladislav Chumanský z Přestavlk.
Roku 1749 se zde narodil Václav Leopold Chlumčanský, který se později stal pražským arcibiskupem. Dále se zde vystřídali ještě majitelé Jáchym Zádubský ze Šontálu, rod Schubertů von Schutterstein a poslední šlechtic byl Adolf Haid von Haidenburg.

Obec Hoštice najdete na trase mezi Strakonicemi  a Volyní v Jihočeském kraji. Leží pod vrchem Kalný. Z hlavní silnice můžete zřetelně zaznamenat železniční zastávku, kde vzniklo legendární : “Nestavíme, máme zpoždění.“ Nemůžete jí svým pohledem minout. Okolo ní vede silnice přímo do Hoštic. Nyní zde žije kolo 160 lidí, ovšem obec je hodně poznamenaná filmovou scénou.

Přijíždí sem stále turisté, aby shlédli, kde se odehrávalo veškeré dění a tak popularita vesnice a její zviditelnění mnoho pohody do vesničky nepřineslo. Nyní se nedostanete ani před známé domy, kde bydleli Škopkovi a Konopníkovi, protože je zde zákaz vstupu. Dokonce i místní zámeček je uzavřený, jelikož je v soukromém vlastnictví. Ale známá hospoda, kravín a hřbitov jsou volně přístupné. Na místním hřbitově je pochovaný Michal Tučný.  Z kravína je udělané muzeum, takže zde vidíte i některé atrakce přímo z filmu.

Je zde nádherná krajina, která láká na výlety do přírody. Navštívit můžete i nedalekou zříceninu Helfenburk, která je veřejnosti přístupná.  Nebo nedaleký zámek ve Strakonicích.

Jelikož Hoštice se nachází mezi hlavním tahem na Šumavu, můžete si zde udělat malou přestávku a zpříjemnit si vaše cestování.

Petra

4 komentáře u „Hoštice u Volyně“

 1. matylda napsal:

  Slogan „Nezastavujem. Máme zpoždění!“ se v naší rodině ujal a využíváme ho při každé vhodné příležitosti 🙂 Ve filmu ale, myslím, ještě nebyla ta nová betonová krabicostříška – nebo se pletu?

 2. veruska napsal:

  V Hošticích jsme také byli. Nikdy bych neřekla, že je ta náves tak moc malinká!
  A máte pravdu, usedlíci si tam hlavně v létě asi moc klidu neužijí. Ale takový hospodský ty návštěvy určitě uvítá.

 3. blaju napsal:

  Hoštice mám také spojené z filmů, jinak by člověk o nich ani nevěděl, a jak napsala babička 11, přílišná popularita takovým malým vesnicím spíše škodí.

 4. babicka11 napsal:

  Jak se řekne „Hoštice“ – tak to si hned každý vzpomene, kam „to“ zařadit :-). Není nad hlášky z těchto filmů, které určitě hodně zdomácněly. Fakt je, že popularita vesnici někdy spíš škodí. Člověk je tvor zvídavý, takže kde to všechno bylo, ho zajímá. Ale čeho je moc – toho je příliš, toto je toho důkazem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *