Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Město Husinec se nachází nedaleko města Prachatice v Jihočeském kraji.  První písemná zmínka je z roku 1291 a pak až z roku 1359. V tento rok byla obec povýšena na město Husinec. Dále se traduje, že o 10 let později se zde narodil Jan Hus.

Během 14.století byl založen hrad Hus, který se nalézal u Záblatí. Pěšky byste tam byli tak asi za 3 hodinky. Ovšem tím se Husinec a okolní obce museli připojit k tomuto panství. V roce 1390 zde hrad Hus spravoval Sigmund Huller z Orlíka. Bohužel pro svoje falšování byl popraven a hrad přechází do rukou jeho bratra Ondřeje Hullera. Jsou určité záznamy, že ten hrad prodal Mikuláši z Husince. Mikulášův osud byl krutý, jelikož na Vánoce roku 1420 spadl z koně a následkem toho umírá. Hrad se stává opuštěný, ovšem ne na dlouho. Panství se zmocňuje Habart z Hrádku, což nemohou unést prachatičtí pánové a hrad roku 1441 vypálili. Ohořelé zbytky zbourali. Ještě pak proběhli nějaké transakce prodeje pozemků, až bylo veškeré panství připojeno k panství Winterberskému.

Od 12.dubna 2007 byl obci vrácen status města.

Městečko je to velmi útulné a nejvíce je proslaveno Husovo domem. Nachází se na hlavní silnici mezi Prachaticemi a Vimperkem pod číslem 36. Je to původně gotický rodný domek Mista Jana, který je přístupný veřejnosti již od roku 1873. Jedná se o Národní kulturní památku.

Dále zde můžeme vidět farní kostel, který má také bohatou historii. Na hřbitově se nalézá hřbitovní kostel, velmi pěkně upravený. Můžeme zde vidět sochu Mistra Jana Husa a nedaleko od ní sochu sv.Jana Nepomuckého. Kousek od města je Husova skála, ke které se traduje několik pověstí. V obci nalezneme i soukromou hvězdárnu pana Ludvíka Friedbergera.

Městečkem protéká řeka Blanice. Ta byla přínosná pro chov pstruhů. Ovšem také přínosem častých záplav. Proto byla vybudována Husinecká přehrada a to 23.června 1939. Později roku 1950-54 při ní vznikla hydroelektrárna. V současné době přehrada slouží i k nácviku záchranných složek.

Za zmínku stojí  návštěva místní krčmy, která ovšem není otevřena denně.

Ubytování je možné v místě Husince Penzion u Blanice  i v jeho okolí.

Každoroční tradicí jsou Husovy slavnosti, které se konají vždy začátkem července, v době církevních svátků.

Městečko je sice malé, ale určitě stojí za návštěvu.

3 komentáře u „Husinec“

 1. matylda napsal:

  Jak jsem stará, tak jsem … To je ještě míst a měst, kde jsem ještě nebyla 🙂

 2. veruska napsal:

  V Husinci jsme byli ještě v době, kdy jsem chodila na základní školu. Byl to samozřejmě naučný výlet do domu Jana Husa.
  Tenkrát mě to ani nezajímalo, hlavně že byla sranda v autobusu.

 3. babicka11 napsal:

  V Prachaticích jsme nebyli, asi je to škoda, myslím, že hlavně manželovi by se tam líbilo … historii – to on rád …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *