Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Je zářijové ráno, obloha je modrá a svítí sluníčko.

Jdu se podívat, co se děje venku na dvoře. Hned u dveří mne vítá pes. Je tak rád, že mne vidí. Lítá od jednoho plotu k druhému, pokaždé, když běží kolem mne, krátce štěkne. Chce, abych ho chytala. A tak při každém jeho průběhu rychle zatleskám. Proč bych mu taky neudělala radost? Jak ho tak sleduji očima, upoutá mne na posečeném proschlém trávníku podivný chuchvalec.

zvirata-jezek-006
„To je divné,“ pomyslím si, „taková koule z trávy? Přece jsem to mulčovala!“
Chci přistoupit blíž. Pes se zastavil, když viděl, že už si nehraji, a sledoval můj pohled. A okamžitě taky vyrazil. Na rozdíl ode mne ihned pochopil, o co jde. Na dvorek se nám v noci zatoulal ježek. Ještě takový prcek, tak na hraně různých ukazatelů, jestli může se svou váhou přežít zimu.
Náš pes ježky miluje a nenávidí.
Velice ho rozčiluje, když jde takový pichláč okolo plotu, tak 5 – 10 centimetrů od jeho dosahové tlapkové vzdálenosti. Může si hrdlo strhat, jak jim hubuje. Už jeho rozhořčený štěkot znám a tak mne často přinutí v noci vylést z postele, nalákat ho na piškotek do předsíně a zaklapnout mu psí dvířka. Jinak by se nikdo v okolí nevyspal. Pak psovi domluvím – totiž vybrblám, protože komu by se takové buzení v jednu či ve tři v noci líbilo – a mažu zpět do vyhřátého pelíšku.

zvirata-jezek-001Pes mne sleduje ukřivděným pohledem.
Ten dnešní ježek si v noci zřejmě popletl cestu a podlezl pod brankou. Jak jinak by se mohl ocitnout na nesprávné straně plotu? A začalo rodeo. Pes si s ním chtěl hrát, nebo si ho snad zahrabat do svých ukrytých pokladů na záhonu, nevím. Prostě mne k němu nepustil. Kutálel ho po trávě, snažil se ho chytit do tlamy , odbíhal s ním, aby ho po chvíli opět pustil na trávu. Chudák ježeček, už byl celý uslintaný a olepený zbytky posekané trávy.

Nakonec mne napadla spásná myšlenka. Co tak opět zkusit piškotek?
Zabralo. Na piškotek pejsek slyšel. Rozběhl se za mnou do předsíně a klap. Než posbíral na podlaze strategicky rozmístěné piškoty, zavřela jsem dveře a už pospíchala s kýblem k ježkovi. Opatrně jsem ho nohou přikopla žádoucím směrem a zamířila k hromadě kamení kousek za zahradou. Vylekaný ježek neměl vůbec žádnou snahu se rozbalit a kouknout se, co to kolem něho děje, takže mi nezbývá než jen doufat, že hru s naším psem přežil bez úhony. A že příště se našemu dvorku vyhne velkým obloukem.

5 komentářů u „Ježek a pes“

 1. blaju napsal:

  Tak to byl nějaký ježek nezmar, kterému se na vaší zahrádce líbilo i přes útoky psa.

 2. veruska napsal:

  Párkrát se mi také stalo, že se u nás na dvoře objevil ježek. Mám z toho vždycky radost. Tiše u něho sedím a čekám, až ukáže čumáček nebo se postaví a odcupitá.
  Ale samozřejmě u toho nesmí být náš pes Max. Je schopný si ho narvat do tlamy a lítat s ním po zahradě. Párkrát ho při tom lítání pustí, protože to píchá!!!

 3. Matylda napsal:

  Věřte nevěřte – ten ježek přišel včera večer po třetí. Nebo jeho mladší brácha.

 4. Matylda napsal:

  Můžu vám sem dát vědět, že ten ježek je silně neinteligentní. Už jsem ho na dvoře – totiž objevil ho pes – našla zase. Byl schovaný pod zbytky listů pivoňky. Musela jsem zase počkat, až ho pes protřepe a přestane ho to bavit, tentokrát piškotek nezabral. A pak už ježek jel na zimní byt, hodně daleko od našeho dvorku .-) Doufám, že netrpí kočičím syndromem ( že se pokaždé vrátí domů) a zůstane tam, kde jsem ho vyklopila

 5. Lada napsal:

  Že máme na zahrádce ježka jsme zjistili jednou hned ráno, když byla vylitá miska s mlékem pro naši kočku. To by ona neudělala. A tak jednoho večera jsme si na něho počkali. Byla už tma a slyšeli jsme přes dveře funění a dupání. Když jsme venku rozsvítili, byli tam hned dva. Ani se nás nebáli, dopili mléko a odcupitali dozadu ke plotu. Ještě několikrát jsme je načapali, a pak už ne. Zřejmě odešli jinam. Jsou to ale hezká zvířátka….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *