Kašmír – místo, kam se nedostane každý

Kašmír, starobylé území rozkládající se dnes na území tří států – Indie, Pákistánu a Číny – je nádherným koutem naší planety. Divoká pohoří Kašmíru se zalesněnými svahy, křišťálově čistá jezera i zurčící horské potůčky představují scenérii, jakých na světě mnoho není. Každému, kdo Kašmír spatří, se pak vryje hluboko pod kůži a již nikdy nezapomene na kombinaci nadpozemské krásy a těžkého života místních obyvatel.

Historie a současnost Kašmíru

Území pod majestátní Himalájí má za sebou turbulentní historii, během které se u moci střídali mnozí vládci z Indie i Afghánistánu. Od roku 1849 byl potom Kašmír pod britskou nadvládou. Když o sto let později docházelo k osamostatňování Indie a odštěpení Pákistánu, stal se Kašmír i přesto, že dominantním náboženstvím je v oblasti Islám, z větší části součástí Indie. Severní oblasti jsou potom pod pákistánskou správou.

Co stojí za vidění?

Vstupní branou do Kašmíru je hlavní město Šrínagar, které leží na jezeře Dal a do kterého se lze letecky dostat z Dillí za zhruba dvě hodiny. Cesta autobusem je sice mnohem méně pohodlná a také mnohem delší, odkryje však cestovatelům krásné pohledy na okolní hory. Již ve Šrínagaru je možno vnímat krásu této části světa. Jezero, na kterém kotví barevné hausbóty a které brázdí vodní taxíky, tzv. šikary, je magickým místem připomínajícím exotickou pohádku. Pohled na okolní pohoří je z vodní hladiny obzvlášť krásný. Vyrazíte-li mimo město, do hor plných úžasných výhledů i stád pasoucích se ovcí, ocitnete se doslova v jiném světe. Hory obklopující údolí Kašmíru jsou oproti mnohým jiným dobře přístupné a treky v nich nejsou nikterak náročné.
Návštěva Kašmíru spojená s dovolenou do Indie je nádherným zážitkem, který stojí za prožití.

5 komentářů: „Kašmír – místo, kam se nedostane každý

 • 10.7.2017 (21:24)
  Permalink

  Také mě to neláká, i když za vidění by to určitě stálo.

  Reagovat
 • 9.7.2017 (0:21)
  Permalink

  Místo, kam se nedostane každý – je třeba i Dubaj. Neznám nikoho z okolí, kdo tam byl…. Já osobně mám radši moře a rovinu, než hory…

  Reagovat
 • 4.7.2017 (21:56)
  Permalink

  Příroda je tam určitě nádherná, ráda bych se tam podívala, ale v jiné době. Teď mě neláká jet nikam. Jsem ráda, že žiju v relativním bezpečí.

  Reagovat
 • 30.6.2017 (0:13)
  Permalink

  Tyto země mě nikdy nelákaly, je spousta jiných států, kam bych se třeba chtěla podívat. Myslím, že mnoho turistů z Evropy tam nejezdí, spíš z Indie…

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *