Tento rok bude slavit své historické 422. jubileum a 54. ročník.
Jedná se o úplně první jarní pouť v Evropě.
Matějská pouť se jako každoročně koná v areálu Výstaviště Praha 7- Holešovice. Je to nejnavštěvovanější a nejznámější pouť u nás. Matějská se pořádá vždy v jarních měsících a letos bude od 25. února a trvá do 17. dubna. Areálem Holešovického Výstaviště se opět roznese smích, hudba z kolotočů i vůně cukrové vaty. Bude zde totiž již tradiční zábavní událost roku.
Každý si tu může vyzkoušet přibližně kolem sta domácích i zahraničních atrakcí, například rodinnou horskou dráhu, centrifugu, obří ruské kolo, řetízkový kolotoč, lochnesku. K pobavení jsou také střelnice, dům smíchu, houpačky, skákací hrady, houpací lodě, trojpatrový strašidelný zámek, různé autodromy a spoustu dalších atrakcí.
Pochopitelně jsou všude stánky s občerstvením, cukrovinkami, hračkami. Každý si rád koupí a daruje třeba perníkové srdce z lásky.
Každou sobotu a neděli bude pro rodiče s dětmi připraven zábavný program na Křižíkově fontáně. Program se může zrušit jen za špatného počasí.
Tradičně proběhne v rámci Matějské pouti akce „Den pro zdravotně postižené děti a děti z dětských domovů“. Tato akce je přístupna všem zdravotně postiženým návštěvníkům zdarma. Oprávněný vstup má osoba s označenou kartičkou nebo TP, ZTP, ZTP/P. Tato akce se tentokrát uskuteční dne 13. března 2017 a je přístupná dětem s handicapem v doprovodu jejich rodičů. Veškeré atrakce jsou dětem k dispozici zcela zdarma. Je vhodné, aby na tento den nechodili ti, pro které tento den není určený.
Provozní doba:
Pondělí: zavřeno
Úterý – pátek: 14.00 – 21.00
Sobota, neděle, svátky: 10.00 – 22.00
Tradice Matějské pouti je v Národní knihovně archivovaná od roku 1595. Původně se poutě konaly na Hanspaulce (vilová oblast v pražské čtvrti Dejvicích), ale plocha nestačila, stánky a kolotoče se zvolna přesouvaly a v roce 1963 se nakonec přestěhovaly do sousedství Stromovky.
Svatý Matěj je patronem stavebních pracovníků, řezníků, cukrářů, kovářů a krejčích. Kolem apoštola Matěje se vyvinuly rozličné tradice. Také existuje pořekadlo, že svatý Matěj ledy láme. Znamená to, že tento den by měl být předzvěstí jara. Bylo zvykem, že se dříve třáslo na svatého Matěje ovocnými stromy, aby byla pěkná úroda.
Přijdete se také podívat a načerpat trochu adrenalinu na moderních, technických zařízeních? Babička.
na matějské jsem byl jen jednou asi před 16ti lety, když bylo synovi 12. Bylo to tam prima. Syn si to užil a já vlastně taky. Možná se tam zase podívám s vnučkou až bude trošku větší.
Když jsem byla malá, bylo to moc daleko a nebyly peníze. Když jsem byla mladá, bylo to daleko a měla jsem i jiné zájmy. A teď, když jsem stará, je to daleko a na kolotoči se mi točí hlava. Celý život jsem plánovala Matějskou navštívit a ještě pořád mi to nevyšlo. Třeba jednou … 🙂
Na Matějské pouti jsme byli asi před 25 lety. To když moji kluci ještě chodili do základky.
Moc se mi to tenkrát líbilo. Dnes tam bude určitě víc modernějších atrakcí. Nevím, jestli se tam ještě někdy vypravím.
Jezdíme pravidelně každý rok na pouť do Heřmanova Městce. Ale to se samozřejmě nedá srovnávat.
Jako holka jsem na Matějskou jezdívala, bydlela jsem kousek od Prahy, a společně s poutí jsme chodili i na Lední revui, všichni jsme z toho byli nadšení. Byl to výlet pro děti zaměstnanců z práce od mých rodičů. Hodně jsme se těšili a také si to řádně užili.
Na Matějskou pouť jsem jezdívával, ale to už je pěkně dávno, to byly ceny atrakcí úplně o něčem jiném, možná, že se tam pojedu ještě někdy podívat, uvidím.
Určitě je to velmi zábavná akce hlavně pro děti a pro rodiče, no a v neposlední řadě také pro peněženky, ale máme to krapánek z ruky a pro syna to už není a mám pocit, že je to spíš jen v dnešní době komerční akce a ty mě vůbec nezaujali.