Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Poklidné městečko s přibližně šesti tisíci obyvateli nalezneme necelých 30 km jihozápadně od Brna. Široké veřejnosti je známé především ve spojitosti se slavnou Slovanskou epopejí secesního malíře Alfonse Muchy, která byla v nedávné minulosti přesunuta do Prahy. Přestože už zde nemůžeme obdivovat toto velkolepé dílo, město má stále spoustu zajímavostí lákajících k návštěvě.

Moravský Krumlov byl založený v meandru řeky Rokytné, zdejší místo bylo ale osídlené již mnohem dříve v pravěku. Středověká historie města je spojená především se slavnými šlechtickými rody pánů z Lipé a Lichtenštejny. V neklidných dobách na počátku 19. století u města tábořilo až deset tisíc můžu napoleonského vojska. Ačkoliv historické centrum bylo silně poničeno na konci 2. světové války, pořád je zde mnoho pamětihodností. Dominantou Krumlova je rozsáhlý areál zámku (původně gotický hrad) s přilehlým parkem, kde se pravidelně konají kulturní akce, navštívit tu také můžeme stálou archeologickou expozici.

O bohatý kulturní život ve městě se stará městské muzeum s kulturním střediskem, které najdeme v Knížecím domě, ten je nejstarší dochovanou budovou na náměstí. Z dalších památek nesmíme zapomenout zmínit klasicistní lichtenštejnskou hrobku, židovský hřbitov, pozůstatky městských hradeb či kapli sv. Floriána shlížející na město z nedalekého návrší.

Pokud nás historické putování omrzí, můžeme se vydat na výlet do okolí. Moravskokrumlovsko má ideální podmínky pro pěší turistiku, je zde i dostatek cyklostezek a prochází tudy vinařská stezka. Nedaleko se nachází zřícenina templářského hradu Templštejn, národní přírodní rezervace Krumlovsko-rokytenské slepence nebo informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany.

Tipy na ubytování:

Penzion Mili, Pionýrská 539, Moravský Krumlov

Penzion Rokytná, Rokytná 1379, Moravský Krumlov

Ubytovna (areál OSP), Okružní 394, Moravský Krumlov

Jitka

6 komentářů u „Moravský Krumlov“

 1. babicka11 napsal:

  Pro rybáře je v Moravském Krumlově také rybník Vrabčí Hájek , který je pro sportovní rybaření.

 2. bobalka napsal:

  Zajímavé město, Já jsem na Jižní Moravě nikdy nebyla, vždycky jsme jezdívali na jiný směr a tento klenot mi ušel.

 3. matylda napsal:

  Věřím, že se Epopej do Krumlova vrátí. Vždyť v Praze pro ni taky nemají vhodné místo, a to že ji teď chtějí poslat na výstavu do ciziny , se mi taky nelíbí. Může to plátna poškodit mnohem víc, než kdyby je nechali v „nevyhovujících“ podmínkách v M. Krumlově

 4. veruska napsal:

  Podle názvů měst zjišťuji, že jsem pomalu nikde nebyla.
  Z každého města mě zajímají památky a hlavně jsem vždycky zvědavá na náměstí.

 5. blaju napsal:

  Městem jsme jen projížděli a bylo už k večeru tak jsme se tam ani nezastavili, ale příště si ten čas uděláme a musíme to naplánovat abychom tam byli dřív né až v pět odpoledne a projít se po městě, no prostě si to užít.

 6. babicka11 napsal:

  Historie města by hodně zajímala manžela, ten historii přímo miluje a pokud se někam nedostane, má o historii měst hodně knih a často si v nich listuje. O šlechtickém rodu pánů z Lipé má také hodně vědomostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *