Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Zanedlouho nastane čas, kdy budeme trávit prací hodně času na našich zahradách.

Co takhle pořídit si k odpočinku aspoň malé okrasné zahradní jezírko, které je chloubou každé zahrady. Krásně se dá u něj relaxovat a odpočinek je přece také důležitý. Krátké posezení u takového jezírka uklidní naši mysl, i ruce si na chvíli musí odpočinout.   

Pro úplně malou zahradu je vhodné plastové zahradní jezírko, které je možné instalovat na zahradě rychle a bez větších znalostí. Nevýhoda je ale malá velikost nádrže.

Zahradní jezírko může být pěknou dekorací zkrášlující vaši zahradu. I my jsme využili prostor, kde byla dřív skalka. Tu jsme zmenšili a vešlo se obojí. Celý den tam slunce nesvítí a ani není příliš stínu.Hloubka jezírka je stupňovitá, tak tam mohou být zasazeny i různé rostliny. Ideální a také oblíbené jsou hlavně orobince, tzv. doutníky. I pro rybičky je to výhodné, pokud je jim hodně teplo, pohybují se v hloubce. Voda by měla být trochu zčeřená, proto jsme také jezírko doplnili o ponorné čerpadlo s fontánkou, která nám vnesla do zahrady živou atmosféru. Člověka to i uklidňuje.

Pokud je jezírko plné vodních rostlin, může hostit rozmanité obyvatele. Můžeme vidět i žabku nebo vážky, ty jsou přímo jeho ozdobou. Navíc může jezírko sloužit i jako ptačí napajedlo. Kosi, vrabci i holubi vodu v létě vyhledávají a chodí se tam napít.

Zahradního jezírka využíváme hlavně v parném létě, kdy máme posezení ve stínu s dobrou kávou a pozorováním rybiček.
Není velké, ale k naší zahrádce se hodí. Má nepravidelný tvar a je obrostlý různými rostlinami, například vodními kosatci.
Na vodní ploše máme i pár leknínů, které když rozkvetou, je to přímo balzám pro oči.

Máte také jezírko na zahrádce?

Co rybičky a rostliny, jak jste na tom?

17 komentářů u „Okrasné zahradní jezírko“

 1. babicka11 napsal:

  Jezírko jsme přikryli starou záclonou, aby tam stále nepadalo listí a taky jako ochrana před kočkami, které se tu občas ukáží a civí na rybky do vody, čekají, jestli se nějaká neukáže na hladině a pak packou prásk do vody …. už jsem to viděla.

 2. babicka11 napsal:

  U jezírka nám vyrostly i „doutníky“, ale jak pořád prší, tak začínají praskat a „chlupatět“ …, ty, co mám doma, jsou ještě pěkné.

 3. babicka11 napsal:

  Rybičky se teď mají opravdu dobře, bereme brambory ze zahrádky, tak se vždycky nějaká ta žížala najde. Holky při tom rády pomáhají a už i ta menší se nebojí brát žížalu do ruky a hodit do jezírka. Ještě nedávno ji nechtěla vzít do ruky – je to taková malá „dámička“ :-).

 4. babicka11 napsal:

  Teď kvetou okolo jezírka žluté vodní kosatce a vypadá to moc hezky s těmi lekníny. Rybičkám házíme žížaly a měli byste vidět, jak se na ně vrhají :-).

 5. bobalka napsal:

  Nám by se tam asi ani nehodilo, je to spíše zahrada pro zvířenu a všude ovocné stromy, tak by se mi tam vlastně ani nelíbilo. U sestry ho mají i s rybkama.

 6. babicka11 napsal:

  My máme u jezírka vodníka a volavku. Jak byl ten velký vítr, tak s nimi otočil :-), od té chvíle si holky myslí, že jsou živí :-).

 7. veruska napsal:

  Tak jsem byla u sestry na chatce a její vnoučata mi ukazovala, že mají na jezírku prkénko a na něj si každou chvíli vyleze žába a odpočívá. Já ji neviděla. Žába se mi nechtěla asi ukázat.

 8. babicka11 napsal:

  Už nám odkvetly dva krásné růžové lekníny, a teď kvete bílý. Je to nádhera. Když k tomu ještě pustíme tu naši fontánku, člověk sedí, kouká, a uklidňuje nervy :-).

 9. Rojak napsal:

  Zahradní jezírka jsou dnes součástí každé moderní zahrady. Klidná vodní hladina, zurčící potůček, vodní kaskády, domov mnoha rostlin a okrasných ryb, uklidňující akustická a vizuální kulisa i romantické noční osvětlení. Prostě nádhera a relaxace.

 10. babicka11 napsal:

  V jezírku začínají vystrkovat listy leknínů, což je dobře, vloni v květnu už začaly kvést. Teď by to chtělo více tepla, a za chvíli ani rybky nebudou vidět. Teď taky vidět skoro nejsou, vítr tam zanesl spoustu spadaných bílých květů třešně. Musí se sbírat, aby to tam nehnilo.

 11. veruska napsal:

  Zapoměla jsem napsat, že moje sestra má na zahradě u jezírka také vodníka, čápa a dvě kachny. Vypadá to hezky, hlavně se to líbí dětem.

 12. bobalka napsal:

  Na zahradě jezírko nemáme, máme zahradu tak trochu z kopce a tak by se tam ani nehodilo, Ale líbí se mi, když je pěkně upravené.

  1. babicka11 napsal:

   Umístit jezírko na kopečku by bylo úplně nejhezčí. Na té vyšší straně udělat trochu betonovou zábranu, aby do něho nepadala hlína a jezírko by vypadalo jako přírodní. Okolo poskládat nějaké kameny – to by se mi líbilo. My i na skalku jsme museli navozit hlínu, aby to bylo trochu „do kopečka“….jinak tu máme všude kolem jen rovinu.

 13. babicka11 napsal:

  Tak už se nám v jezírku prohánějí rybičky, je jich tam asi 15. Všechny je hlídá vodník před cizími kočkami, moc je to láká se na ně dívat. Mohly by je zachytiti drápkem a sníst…..Naše kočky to nedělaly, věděly, že se to nesmí. 🙂

 14. babicka11 napsal:

  To my taky musíme Terezku furt hlídat, a mít ji na očích, co kdyby …, už ví, že musí dávat pozor, a nesmí se naklánět, když krmí rybičky. Stejně jsme ale vždycky u ní, jinak by jim toho naházela moc :-). Nikolka sice lítá sem tam, ale jezírko ji moc nezajímá a taky už je starší. Už se těším na květen, to už lekníny začínají kvést…

 15. blaju napsal:

  Takové jezírko na zahradě je určitě moc pěkné a posezení u něho je určitě uklidňující, ale když jsou malé děti je to na zváženou.

 16. veruska napsal:

  Jezírko na zahradě nemáme, ale má ho sestra a je to moc pěkné. Také tam má lekníny a rybky.
  My ho pořizovat nebudeme kvůli vnučce, aby nám tam nespadla. Možná až trochu vyroste.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *