Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Hodně se na těchto stránkách píše o zvycích, tradicích v těchto zimních měsících.

V naší vesnici jedna taková je – ukončení plesové sezóny, tzv. pochování basy, které pořádá místní spolek dobrovolných hasičů.

Začíná ráno průvodem masek, které chodí od domu k domu. Hlavní postavou je medvěd, který vyzývá v domě přítomné ženy k tanci a nesmí chybět ani nevěsta, která zase tančí s přítomnými pány. Děti zase rády živého poníka, který je už několik let také součástí průvodu.

Najdeme tu i ženicha, smrtku, kominíka, bábu s nůší, prostě velmi pestrý výběr…. K tanci hraje harmonika,samozřejmě je slyšet i cimbál. Může se popít půlečka. Nakonec se vybírají buď penízky nebo flašky alkoholu, které skončí večer v tombole. A nesmí chybět ani pozvání na večerní taneční zábavu. Poté, co průvod obejde celou vesnici, následuje přestávka (je hodně důležitá, protože po těch půlečkách se člověk musí trochu vzpamatovat, aby vydržel i večerní veselí – masky dostanou od hasičů gulášek, aby se všechen alkohol dobře strávil).

Večer začíná to pravé veselí nejen pro masky – samotné pochování basy, při kterém mají svou velkou úlohu hlavně plačky (jednou jsem jí taky byla, ale spíš jsem se do toho kapesníku smála než brečela, holt těžký úděl 🙂 ), které jdou ve smutečním průvodu při posledním rozloučení s basou na její poslední cestě.

Při pochování čte pan farář litanie, které vtipně reagují na aktuální dění v obci, nesmí chybět ani modlitba za basu. Následuje poslední taneční zábava zimy.
Poté nastává postní období, které končí na další velký svátek, Velikonoce.

Dopsala jsem, utíkám se převléci a hurá na zábavu -:) Pavla.

8 komentářů u „Pochování basy, aneb loučení s plesovou sezónou v naší vesnici“

 1. babicka11 napsal:

  U nás je každý rok hodně plesů – maturitní, zahradnický, podnikový, podnikatelský, hasičský, maškarní – každý si může vybrat, také letní zábavy a veselice.

 2. Rojak napsal:

  Plesové zábavy, tanec, tomboly. Tam člověk aspoň na chvíli zapomněl na to horší a trochu se pobavil. Myslím, že tento druh zábavy začíná trochu upadat.

 3. blaju napsal:

  Tak co jak bylo, ani jste nedala vědět, prožila jste tam nějaký nezapomenutelný zážitek, kromě toho, že bylo určitě veselo až milo.:)

  1. devilscat napsal:

   Dobrý den, blaju,
   omlouvám se, že píšu až dnes a to jen, že jsem byla upozorněna – dopadla jsem skvěle, ač chabruz na záda, tak jsem si i zatančila, ale hlavně se popíjelo. ještě, že jsem měla domů odvoz autem 😀

 4. babicka11 napsal:

  U nás toto není a je to škoda …. hodně lidí by se určitě zapojilo 🙂 a všichni by měli o zábavu postaráno…

 5. blaju napsal:

  Jj nejlepší plesy i zábavy byly vždy na vesnici, tak dejte vědět jak jste se měla.:)

 6. bobalka napsal:

  Mě se líbí vesnické tradice, také pocházím z vesnice, kde byly plesy hasičů, zahrádkářů žen a jiných spolků, vždycky bylo spoustu zábavy, ale basu jsme nepochovávali, je to hezký nápad. Užijte si to.

 7. veruska napsal:

  Jé, tak to tam máte veselo! Trochu vám závidím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *