Vzpomněla jsem si na svoje mladá léta, když jsem chodila v Praze do školy.

Jedna z učeben se nacházela v ulici U Lužického semináře na Malé Straně, tudíž jsem měla Malou Stranu celou prochozenou. Hodně jsem se chodila učit do Vojanových sadů, které jsou také přímo v této ulici. Sady jsou schované za vysokou zdí, které je chrání před hlukem velkoměsta. Krásná zahrada s upravenými záhony, kvetoucí rododendrony a magnolie ruší jen zpěv ptáků, jinak působila nadmíru klidným dojmem.

Úplně nejkrásnější zahradu jsem objevila po toulkách Malou Stranou, jednu z nejvýznamnějších a nejkrásnějších barokních zahrad v Praze. Jedná se o Vrtbovskou zahradu. Pamatuji, jak jsem prošla velkými vraty a objevila zahradu s terasami o třech výškových úrovních. Až později jsem věděla, o jakou zahradu se jedná. Není divu, bylo mi 16-17 let a teprve jsem začínala jezdit do Prahy.

Na ten pohled nezapomenu, jak z každé terasy byl nádherný ojedinělý pohled z ptačí perspektivy na Pražský hrad, Chrám svatého Mikuláše, Týnský chrám a na střechy domů. 

Dnes je ještě krásnější, upravenější, protože bylo zapotřebí rozsáhlých rekonstrukcí. V současné době se zahrada hlavně vyhledává pro různé společenské akce, například svatby, semináře, nebo pro uzavřenou soukromou společnost.

Zatímco dřív byla Vrtbovská zahrada pro veřejnost otevřena kdykoliv zdarma, vzhledem k náročné rekonstrukci a neustálou péči o zeleň, je zahrada otevřena od dubna do října, denně od 10 – 18 hodin. Vstupné pro dospělého činí 58 Kč.

Až vejdete do této atraktivní zahrady stále původním vchodem z Karmelitské ulice na Malé Straně, uvidíte nádherný komplex z nejhezčích petřínských zahrad. Tato terasová zahrada byla vybudována v letech 1715 – 1720 pro Jana Josefa, hraběte z Vrtby, nejvyššího purkrabího Pražského hradu.

V zahradě najdete freskovou výzdobu, antické sochy a také unikátní stromy a keře.

Zajímavostí je, že přímo v zahradě je bývalý domek malíře Mikoláše Alše. V oáze klidu tu zřejmě našel mnohou inspiraci.

Pokud Prahu navštívíte, nezapomeňte se podívat do Vrtbovské zahrady. Je nádherná a snad ještě hezčí než proslulá Valdštejnská zahrada :-).

10 komentářů u „Pražské zahrady“

 1. babicka11 napsal:

  Včera byl zrovna v televizi film, kde měla nevěsta svatbu právě v této zahradě. Úplně jsem se tam viděla, výhled široko daleko, samé střechy, schodiště v zahradě :-).

 2. babicka11 napsal:

  Škoda, že mi to už dobře nechodí, ale stejně bych se tam ještě jednou chtěla podívat. Asi to navrhnu dětem, a svezla bych se s nimi. Autobusem, tramvají nebo metrem bych už nejela :-(.

 3. devilscat napsal:

  V Praze jsem bydlela spoustu let, ale navštívila jsem jen Valdštejnskou zahradu, několikrát Františkánskou zahradu a Letenské sady. Tohle je super tip na příště, až do Prahy pojedu na návštěvu 🙂

 4. babicka11 napsal:

  27. dubna bude opět slavnostně nasvícen barokní skvost Prahy – Vrtbovská zahrada. Od 20:00 do 22:00 hodin sem můžete přijít načerpat jarní atmosféru a pokochat se vyhlídkou na večerní Prahu.
  Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

 5. babicka11 napsal:

  Malá Strana byla vždy domovem předních českých osobností, například v Říční ulici bydlel spisovatel Karel Čapek, na Kampě herec Jan Werich a v domě U Dvou slunců v Nerudově ulici prožil celý svůj život básník Jan Neruda.
  Významnost spojení Jana Nerudy s tímto malebným koutem hlavního města potvrzuje fakt, že původně Ostruhová ulice, kde se dům U Dvou slunců nachází, nyní nese spisovatelovo jméno.
  Název získal dům U Dvou slunců podle stejnojmenného domovního znamení, tedy dvou slunců v kartuši (ozdobné orámování).

 6. bobalka napsal:

  Moc poutavě jste to napsala, vůbec neznám zahrady v Praze, a to jsem bydlela kousek. Láká mě, se tam podívat. Možná v létě jak pojedeme na dovolenou.

 7. babicka11 napsal:

  Kdybych se teď vdávala, dala bych určitě přednost Vrtbovské zahradě před Staroměstskou radnicí.

 8. babicka11 napsal:

  Nejzajímavější na těchto zahradách je to, že jsou vyloženě schované za zdí, a ten, kdo to neví, jen projde okolo. Normálně projdete, aniž byste si něčeho všimli. Já tenkrát jen ze zvědavosti nakoukla a byla u vytržení … byla to normální obyčejná vrata, kudy se napravo chodilo do bytů a nalevo začínala zahrada.

 9. veruska napsal:

  Jestli někdy pojedu do Prahy za kulturou, tak se tam určitě podívám.

 10. blaju napsal:

  Díky za tip, je pravdou, že jsem o Vrtbovské zahradě nikdy neslyšela, no a ještě, že je krásnější než Valdštejnská tak to už musí být doopravdu krásná..)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *