Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Svátek Mikuláše symbolizuje usmíření nebe a pekla, kdy tyto postavy obcházejí rodiny na pozemském světě a hodné děti obdarují a zlobivé trestají jen symbolicky.

Mikuláš bývá oblečen v červeném plášti s dlouhým bílým vousem, na hlavě má biskupskou mitru a drží biskupskou berlu. Doprovází ho anděl a čert.

Anděl je bíle oblečený, má bílé vlasy i vousy a také bílá křídla, protože žije v nebi a tak je potřebuje, až se bude vracet domů.
Čert bydlí v pekle a to opouští hlavně proto, aby získal duše hříšníků. Má rohy, ocas a kopyto, a je celý černý. Ti všichni patří k české kultuře a lidové tradici a mají své stálé místo i v našem rychlém a technickém 21. století.

Celkově tato tradice je takovou přípravou na Vánoce, kdy se dětem rozdávají pamlsky a ovoce, jde ale především více o zážitek, než o dárky. Obzvlášť to tak bylo v dřívějších dobách, kdy sladkosti a ovoce bylo méně dostupné a děti dostávaly spíš ořechy a doma vyrobené cukrovinky.


Tak jako každý rok, zavítá Mikuláš s čertem i k nám.
Naše holky se už na něj těší. Připravují si říkanky, které se naučily doma a ve školce. Znají jich už opravdu hodně. Čerta se určitě bát nebudou, nikdy jsme je čertem nestrašili. Ten je tam jen do počtu s andělem :-). Dostanou od Mikuláše balíček a radost je na světě. Osobnost Mikuláše a Ježíška je i pro dospělé pohádkou mládí a u nás je to zažitá tradice od nepaměti.

Pamatuji i jiné Vánoce, byly sice skromnější, ale krásné. Stačí věřit, že Ježíšek třeba skutečně existuje a je hned příjemná vánoční atmosféra. U nás tedy dárky nosí Ježíšek, určitě ne Santa Claus, jak to vidíme často v televizi.

Jak ale dítěti vysvětlit, když jsou větší a někdo jim řekne, jak to je, že dárky kupují dospělí …Většinou se to dozví od staršího sourozence, nebo rozumbrady ve školce. Není to zase tak těžké jim říct, že lidé, kteří si chtějí udělat radost navzájem, tak si dávají dárky pod stromeček, ale ty hlavní a nejhezčí přece nosí Ježíšek. Zkusíme s dětmi koupit nějakou maličkost třeba babičce a tak jim, a vlastně i sobě prodloužíme ten pohádkový svět a nebudeme to brát tak, že dítě obelháváme.

Líbí se mám zvyky a zažité rituály, dodávají nám radost, máme se na co těšit.

Dopřejme proto dětem jejich fantazii a prostor, aby mohly v něco věřit a nekazit jim krásné dětství plné pohádek.
Sami dřív, nebo později svou zvědavostí přijdou na to, jak to vlastně je.
Babička

Info od admina:
připravujeme pro Vás Vánoční soutěž, sledujte nás.

3 komentáře u „Přijde Mikuláš a Ježíšek“

  1. matylda napsal:

    Když jsme byli mladí, taky jsme se chodili jako Mikuláš, anděl a čert. Já jsem vždycky trvala na tom, že budu čert 🙂

  2. babicka11 napsal:

    Balíčky se sladkostmi i vánoční čokoládové kalendáře jsou už pro holky připravené a ještě zbývá dokoupit ovoce. Moji tři chlapi dostanou taky „dáreček“ od Mikuláše, který určitě uvítají :-), ale pššššššš, ať to neslyší …..

  3. blaju napsal:

    Na mikuláše jsme se synem chodili do kulturáku, nebo jednou jsme si s kamarátkou pozvali mikuláše domů, děti byli natěšené, i když obavy z čerta byly, dopadlo to vždy dobře a děti měli zážitek. U nás na vánoce chodí Ježíšek a do dneška píšeme dopisy, synovi jsem o Ježížkovi řekla v první třídě před vánocema pravdu.Na vánoce se všichni moc těšíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *