Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Leden je bohatý na významné události.

Pro připomenutí některé z nich.

20.1.1211 se narodila svatá Anežka Česká, dcera krále Přemysla Otakara I., česká světice. Po výchově v klášteře se rozhodla pro život řádové sestry, starala se o nemocné a založila klášter Na Františku. Anežský klášter, zvaný na Františku, se nachází na pravém břehu Vltavy v historické oblasti Starého Města pražského.

20.1.1292 se narodila Eliška Přemyslovna, poslední česká Přemyslovna po přeslici, provdána za Jana Lucemburského, českého krále. Její syn byl Karel IV., český král od roku 1346 a od roku 1355 i císař římský. Císařský titul je vyšší, než královský, proto se píše IV. – 4. císař tohoto jména – i když předtím žádný Karel v Čechách nevládl. (Eliška Přemyslovna byla pra-neteř svaté Anežky).

Karel IV. se původně se jmenoval Václav, ale po biřmování ve Francii roku 1323 přijal jméno Karel po svém kmotru Karlovi IV., Sličném. (Karel IV. zvaný Sličný byl francouzský král a na jeho dvoře vyrůstal mladý Karel IV., budoucí český král a římský císař). Jeho první manželkou byla Blanka z Valois. V roce 1335 se narodila dcera Markéta, v roce 1342 se jí narodilo druhé dítě, dcera Kateřina. 2. září 1347 byla v Praze korunována českou královnou. Své královské koruny si Blanka z Valois příliš neužije. Umírá náhle a záhadně 1. srpna 1348 ve svých komnatách na pražském hradě.ve věku dvaatřiceti let.

Karel IV. poté, co mu zemřela jeho první manželka, se oženil ještě třikrát.

Jeho druhou manželkou se stala Anna Falcká (1. listopadu 1349 byla Anna slavnostně korunována českou královnou, 17. ledna 1350 se Anně v Praze narodil syn Václav, který ale ve věku necelých dvou let, 28. prosince 1351, zemřel. Třináct měsíců nato, 2. února 1353, zemřela v Praze i Anna Falcká ve věku třiadvaceti let.)

Anna Svídnická (Po Annině smrti se Karel oženil se Svídnickou Annou, s níž původně plánoval oženit právě svého syna Václava. Dne 9. února 1354 ji Karel nechal korunovat římskou královnou. Římskou císařovnou byla korunována zároveň při Karlově korunovaci římským císařem 5. dubna 1355. V roce 1358 Anna porodila dceru Alžbětu a o 3 roky později, syna Václava, který se později stal králem jako Václav IV. Karel se tak konečně dočkal syna a dědice. Při porodu třetího dítěte, v roce 1362 Anna Svídnická zemřela a s ní i její potomek).

Alžběta Pomořanská (Karel IV. se o rok později, v květnu 1363, oženil s Alžbětou Pomořanskou. Alžbětě bylo v době sňatku šestnáct let, Karlovi 47. Necelý měsíc po svatbě, 18. června 1363, byla Alžběta v Praze slavnostně korunována českou královnou a v roce 1369 byla královna Alžběta v Římě z rukou papeže korunována římskou císařovnou. Během manželství mu porodila šest dětí, z toho čtyři syny. V roce 1366 se narodila dcera Anna, pozdější anglická královna, v roce 1368 se narodil syn Zikmund, v roce 1370 se narodil syn Jan, v roce 1372 se narodil další syn Karel. V roce 1373 Alžběta porodila dceru Markétu, a v roce 1377 se narodil poslední syn Jindřich, rok před smrtí Karla IV. Alžběta Pomořanská zemřela 14. února 1393 a jako jediná manžela přežila.

Karel IV. dal českým zemím název země Koruny české. Na pražském hradě nechal postavit nový palác, který přejmenoval na Hrad svatého Václava. Roku 1348 dal postavit Karlův most, který nahradil starý Juditin, a také založil vysoké učení, což byla první univerzita ve střední Evropě. Tím se stala Praha centrem českých zemí a také sídlem panovníka. Stavěl také hrady. Nejvýznamnější je Karlštejn, na kterém nechal uložit korunovační klenoty.
Karel IV. král český a císař římský zemřel 29. listopadu 1378 na zápal plic.

Zníte také nějaké váročí? Babička

Od admina:
podobně zpracovaný článek za 40 bodů

4 komentáře u „Připomenutí historických událostí v lednu“

 1. bobalka napsal:

  Libí se mi článek i nakouknutí do naší historie. Ráda čtu historické romány a tak je mi toto téma blízké.

 2. babicka11 napsal:

  14. května je slavné 700. výročí narození Karla IV. Dodnes je označování jako Otec vlasti.
  Právě nyní je k dostání krásná první pamětní medaile z kolekce „Zlaté osobnosti českého národa.“ Je ražena ve 14karátovém zlatě. Tuto nabídku najdete na narodnipokladnice.cz
  Manžel miluje historii a už pár medailí má doma, sice jen pozlacených, ale má z nich velkou radost. Tuto medaili by určitě ocenil víc, než když dostal k Ježíšku mobil…. nesmím se ale rozhodovat moc dlouho, není jich mnoho. 🙂 A co Vy? Koukli jste? Líbí se Vám tak, jako mně?

 3. blaju napsal:

  Babička opět nezklamala, velice pěkný a informativní článek, českou historii mám moc ráda a zvlášť období Karla IV.

 4. lgku napsal:

  Přečetl jsem to jedním dechem, zajímavý a poučný, člověk se prostě učí celý život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *