Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

5. červenec – Cyril a Metoděj

Jsou uctíváni nejen u nás, ale u všech slovanských národů. Oba tito rodní bratři pocházeli z řeckého města Soluně. Cyril se narodil jako nejmladší ze sedmi dětí kolem roku 827. Byl vychován v hlavním městě byzantské říše Konstantinopoli a působil v diplomatických službách u císařského dvora.

Jeho bratr Metoděj působil nejprve ve státní správě a pak vstoupil do kláštera. Oba bratři přeložili biblické texty do slovanského jazyka a vytvořili pro ně staroslověnské písmo. Tím položili základy slovanské kultury vůbec. Oba bratři se setkávali s mnohými protivenstvími. Při pouti do Říma však získali podporu papeže, který pak Metoděje vysvětil na arcibiskupa.

Cyril vstoupil v Římě do kláštera a zemřel 14. února 869. Metoděj zemřel 6. dubna 885. Cyril v mnišském a Metoděj v biskupském šatě. Jejich svátek se u nás tradičně slaví 5. července.

15 září – Svatá Ludmila

Ludmila byla z pšovského rodu, narodila se kolem roku 860. Její manžel Bořivoj přijal roku 874 křest, ona se stala křesťankou také a vychovávala tak i své dva syny a vnuka Václava. Vypráví se o její dobrotě, obzvlášť o štědrosti vůči chudým.

Když zemřel její syn Vratislav, nespokojení pohanští velmoži ve spojení s vdovou po Vratislavovi, kněžnou Drahomírou, dali Ludmilu na hradě Tetíně u Berouna najatými vrahy zardousit. Stalo se to 15. září 921.

Její vnuk Václav, když nastoupil na trůn, dal tělo této první české křesťanské mučednice převézt do baziliky sv. Jiří na Pražský hrad, kde odpočívá dodnes. Ludmila mívá na obrazech a sochách knížecí čelenku a kolem šíje roušku, kterou byla uškrcena. Její svátek se slaví 16 září.

28 září – Svatý Václav

Václav, vnuk Bořivoje a Ludmily a syn Vratislavův, se narodil kolem roku 907. Naučil se slovanskému písmu a roku 925 se ujal vlády, snažil se o kulturní i duchovní povznesení země. Jeho snaha o pokojné řešení vztahů s císařem Jindřichem I. mu způsobila nepřátelství jeho mladšího bratra Boleslava a z popudu vlastního bratra byl zavražděn ve Staré Boleslavi 28. září 929. Po třech letech byl pohřben v rotundě sv. Víta, kterou sám založil jako třetí kostel na Pražském hradě.

Úcta k svatému Václavovi prostupuje celé naše dějiny od nejstarších dob až po naši dobu, kdy se významné události začínaly u jeho sochy na Václavském náměstí. Po staletí si Češi připomínali slova chorálu: …………nedej zahynouti nám, ni budoucím. Svatý Václav se často zobrazuje jako sedící na koni. Jeho svátek 28. září patří k největším národním svátkům.

12 komentářů u „Proč se slaví 5. červenec, 16. září, 28. září“

 1. Rojak napsal:

  Z naší historie se toho člověk dozvídá ještě pořád hodně.

 2. bobalka napsal:

  Mělnické víno Ludmilu znám. Však jsem jako holka nesměla chybět na žádném vinobraní. Pouť byla známá a i když je Mělník pořád do kopce, mě se tam vždycky moc líbilo. Naposledy jsem tam byla asi před 5 lety, byly jsme se podívat i v kostnici a paní nám trošku té historie prozradila. Víte, že Mělnický zámek byl prý propojený podzemními chodbami s Beřkovickým zámkem??

  1. babicka11 napsal:

   Že byl zámek propojený s Beřkovickým – to nevím, ani jsem to nikde nenašla …, ani neslyšela..

 3. veruska napsal:

  Měli jsme v práci vždycky ohromnou radost, že budou dva dny svátků a že se nemusí makat. A to jsme určitě nebyli sami!

 4. bobalka napsal:

  Superní kompletní informace, alespoň si tady člověk oživí znalosti.

  1. babicka11 napsal:

   Mě tyhle věci docela zajímají, tak hledám informace …. :-), přitom mě dřív ve škole moc dějepis nebavil, i muž se tomu diví a je rád, když si o něčem takovém může se mnou „najednou“ povídat :-).

 5. vita1980 napsal:

  zajímavě a stručně shrnuté to hlavní, co by mělo být známo každému.

 6. babicka11 napsal:

  Svatá Ludmila
  V Mělníku, městě na soutoku Labe s Vltavou, stojí pěkný renesanční kostel sv. Ludmily.
  Dle legendy v dnešním Mělníku v 9. století nechala kněžna Ludmila pěstovat vinnou révu. Mělník se stal ve středověku střediskem českého vinařství a zůstal jim dodnes. Ze zdejší vinné révy se vyrábí značkové víno Ludmila.

 7. babicka11 napsal:

  A ještě jedna zvláštnost. Víte, že Cyril se jmenoval Konstantin a Metoděj Michal?

  Mladší Konstantin původně působil jako profesor filozofie. Řeholní jméno Cyril, pod kterým je dnes známější, přijal až před svojí smrtí. Zemřel v roce 869 v Římě.
  Metoděj, křestním jménem Michal, byl v mládí státním úředníkem, aby se posléze stal mnichem, diakonem (označení pro pověřeného člověka, který vykonává službu na bohoslužbách, předčítá posvátné texty, vyučuje náboženství atd. Pro svůj úřad musí být vysvěcen) a nakonec i prvním moravsko-panonským arcibiskupem. Po smrti svého bratra pokračoval v misii na Velké Moravě sám. Zemřel v roce 885.

 8. babicka11 napsal:

  Až do roku 1863 se jako Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje označoval 9. březen (tradice svátku sahá až do 14. století). V roce 1863 však papež Piem IX. stanovil pro oslavy tisíciletého výročí příchodu bratří na Moravu 5. červenec. Tento termín nemá z historického hlediska s životem a působností Cyrila a Metoděje žádnou souvislost.

 9. devilscat napsal:

  vím o svátku Cyrila a Metoděje a Václava, ale o Ludmile jsem netušila, jsem moc ráda, že jsem se zase dozvěděla něco nového 🙂

 10. veruska napsal:

  Díky za informace! Ještě že sem chodím, jinak bych se spoustu věcí nedověděla, protože jsem líná si to vyhledat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *