Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Každé střední město ho má, spousty paneláků naskládaných na malém prostoru, kde každý vidí tomu druhému přímo do talíře, má svá specifika, svůj rytmus a přesto za každým oknem žijí lidé, rodiny, každá se svým příběhem, svými radostmi i svými starostmi. Vyrůstají tu děti od miminek, předškoláků, školáků až po puberťáky. Když pak vyrostou, zakládají další rodiny a koloběh začíná nanovo.

Na takovém sídlišti žiji už 30 let, z mladé rodiny se stala starší, moje děti založili také rodiny a další generace dětí vyrůstá na sídlišti. Něco se ale změnilo, přibylo zeleně, objevila se dětská hřiště a mladé maminky už mají kam se svými ratolestmi chodit. Paneláky se zateplily a tím dostali nové barvy, nová okna a zdá se to tu teď veselejší.

I lidé se změnili.
Nejsou už tak kamarádští, nedělají se hromadné úklidy okolo paneláku, kdy jsme se všichni sešli, každý udělal, co mohl, abychom to měli okolo paneláku hezké a pak jsme poklábosili kdo jak se má a vrátili se domů s pocitem dobře stráveného dopoledne. Měli jsme k sobě blíž. Teď se lidé sotva pozdraví, soused skoro nezná souseda a každý je zalezlý ve svém bytě.

Je to asi dobou, málokdo má čas.
Já jsem tady ale ráda. Když se dívám z okna, vzpomenu si, jak to tu vypadalo, když jsme se přistěhovali. Rozestavěné sídliště, žádné chodníky, žádná zeleň, cesta skoro polní, když jsme vyšli po dešti ven, tak jenom v gumákách, autobus jezdil jen z hlavní cesty a ta byla na druhé straně sídliště, nakupovat jsme chodili do dřevěné budky, kde měli základní potraviny a větší obchod byl také jen u hlavní cesty, ale vydrželi jsme.

Postupně se to tu zútulnilo i obchod mám teď skoro u baráku. Každé nové sídliště se musí zabydlet a tak i to naše. Jsou lidé, kteří by do paneláku bydlet nešli, ale mě je tady dobře, netoužím po baráčku, mě stačí zahrada, kterou máme 5 km od baráku, pak se velice ráda vrátím do svého pohodlíčka – do bytu.


Jak jste na tom vy, byt nebo domek, čemu dáváte přednost?

Bobálka

3 komentáře u „Sídliště“

 1. veruska napsal:

  Pocházím z baráčku. Pak jsem se vdala a bydlela na bytovce. Je tam míň práce než v baráčku a v zimě je to ideální.
  Před 8 lety jsme se přestěhovali zpátky do mého rodiště, abychom mohli pečovat o mojí maminku, které je 86 let.
  V létě je zde nádherně, jste pořád venku, ale v zimě bych se raději vrátila na bytovku.

 2. blaju napsal:

  Od mala bydlím v paneláku, ale asi tak před desíti lety jsme s manželem hodně uvažovali o domečku už to bylo na spadnutí, ale pak nám do toho něco vlezlo a nakonec z toho sešlo, dneska jsem ráda, že bydlím v bytě vzhledem ke zdraví domeček bych asi už moc nezvládala, létě je to fakt není nad zahradu a posezení venku, ale to zase jezdíme ke švagrové na barák, nebo na koupaliště a do přírody.Je to těžko každé bydlení má svoje.

 3. babicka11 napsal:

  Narodila jsem se v rodinném domě, kde jsem žila 20 let, potom jsem bydlela 5 let v činžáku a poté se znovu stěhovala do domu zpět. Mohu tak posoudit, kde je to lepší. Mít domek znamená více starostí, jak s domem samotným, musíte natírat okna, plot, starat se o zahradu… V bytě tuto povinnost nemáte, zabouchnete dveře a máte klid. Horší je to v létě, když nemáme kam jít, nebo jet. V domku je to jiné. Můžete si zařídit sezení na terase a ani netoužíte někam jet. Připadáte si jak na chalupě. Pro mě tedy: jedině domek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *