Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Malebné město Loket leží na severovýchodě okresu Sokolov.

Rozprostírá na ploše cca 26,74 km² a žije zde zhruba 3 030 obyvatel. Město Loket leží v blízkosti Slavkovského lesa a protéká jím řeka Ohře.

V minulosti měl Loket důležité postavení coby královské město. Nyní je známý především díky stejnojmennému gotickému hradu. Historické centrum města bylo roku 1980 vyhlášeno jako památková rezervace, není tedy divu, že je Loket stále vyhledávaným turistickým cílem.

Povinnost k vidění? Hrad Loket

Hrad Loket byl založen ve 12. století za vlády Vladislava I. Zpočátku sloužil jako pohraniční pevnost a později fungoval jako vězení, což vydrželo až do roku 1948, kdy byl zestátněn. Úprav se dočkal až po roce 1989. Po nutných opravách byl zpřístupněn veřejnosti. Hrad v minulosti navštívila například Eliška Přemyslovna. Později Jan Lucemburský Elišku Přemyslovnu poslal do Mělníka, zatímco jejich děti (včetně budoucího císaře Karla IV.) pobývaly dva měsíce právě na Lokti.

 

Nyní najdete v areálu hradu také stálou výstavu porcelánu. V hlavní sezóně můžete navštívit tematická divadelní představení, která se budou jistě líbit nejen dětským návštěvníkům. Každý víkend se zde také pořádají další zajímavé kulturní a společenské akce. Hrad je od roku 1993 otevřený veřejnosti po celý rok.

Zajímavosti v okolí

Na náměstí města Loket můžete vidět Sloup Nejsvětější Trojic, který se tyčí mezi kašnami. Na vrcholu sloupu je vyobrazeno sousoší Nejsvětější Trojice a na bocích monumentu jsou vyryty texty modliteb. V místě tehdejší městské brány dnes stojí Černá věž, která sloužila jako obranná věž hradebního systému Lokte. Věž je přístupná návštěvníkům od května do září.

Loket často navštěvoval německý básník Johann Wolfgang Goethe. Sochař Willibalda Russ vyhotovil roku 1932 básníkovu sochu, která je umístěna naproti kapli sv. Anny.

Máte-li rádi vodu, pak určitě nevynechejte vodácký zážitek na Ohři. V okolí najdete půjčovny, kde si můžete zamluvit lodě či rafty, vesty, pádla a zkusit splout řeku. Poblíž se nachází kemp, kde můžete přenocovat a druhý den pokračovat dál. Další oblíbenou aktivitou je projížďka na kole po cyklostezce z Lokte do Karlových Varů. Je dlouhá zhruba 10 kilometrů.

Sháníte-li ubytování v Lokti, doporučujeme využít
malebný penzion Ulrika přímo v centru města.

Za navštívení stojí určitě také přírodní památka Svatošské skály. Tyto skalní útvary vznikly erozní činností řeky Ohře. Jsou oblíbeným cílem skalních lezců.

Pokud se vydáte do okolí Lokte, nevynechejte zámek Bečov nad Teplou, rozhlednu Krásenský vrch nebo chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les.

4 komentáře u „Tip na dovolenou v ČR: Navštivte Loket“

 1. bobalka napsal:

  No taky mi to cestování už moc nejde, kam se dá dojet, tam se dostanu, ale jakmile mám něco odchodit, tak to je bída a tak jako babicka11 jen občas kouknu na různé odkazy a virtuálně si to prohlídnu. Mám na to takový superní odkaz. A tam se podívám po naší krásné zemičce skoro jako v reálu.

 2. Rojak napsal:

  Návštěvy hradů a zámků mám rád. Vždy se člověk dozví něco z historie, podívá se a udělá představu, jak se dříve žilo.

 3. veruska napsal:

  Město vypadá hezky, jak jsou domy stavěné do půlkruhu. A s tím hradem, to by stálo za to, udělat si tam výlet. Ale je to dost daleko od nás. To bude alespoň 300 km.

 4. babicka11 napsal:

  Já mohu cestovat už leda tak prstem po mapě, nebo si tu něco hezkého o tom přečíst. Petra opravdu píše o všem moc hezky a ráda si všechno přečtu :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *