Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Každý je povinen ze zákonu nakládat s odpady a zbavovat se jich pouze způsobem stanoveným zákonem (dle paragrafu 12 odst. 1 zákona č. 185/2001 Sb.). Většina z nás již pochopila důležitost dodržování třídění odpadů. Tak si jen malinko zopakujeme, do kterého kontejneru co vhodíme, neboť vánoční čas a fůru obalů od všeho možného budeme mít za chvíli všichni doma. Tak abychom věděli, co kam patří. Hodně informací totiž občas způsobuje nesprávné využívání kontejnerů. Některé kusy odpadu končí často na jiných místech, než by měly být.

Žlutý kontejner – na plasty – tam patří sešlápnuté PET láhve, plastové tašky, balící fólie od spotřebního zboží, kelímky od jogurtů, obaly od CD disků, pěnový polystyren – ten napřed polámeme na menší kusy.  Nevhazujeme ale obaly mastné, od žíravin, barev ani novodurové trubky. Plastové lahve od oleje je potřeba řádně vymýt teplou vodou a Jarem, pokud to někdo nechce dělat, ať raději vhodí do popelnice.

Modrý kontejner – na papír – tam patří noviny, časopisy, sešity, papírové obaly, vše z lepenky, krabice, obálky s okýnky, sešité papíry – sponky nevadí. Nevhazujeme papíry znečištěné a voskované. Většina z nás by obaly-kartony od vajec vhodila do tohoto kontejneru, ALE tyto obaly jsou už mockrát recyklované, proto je lepší dát do popelnice a nebo do kompostu, nelze totiž z nich opět papír vyrobit.

Zelený kontejner – na sklo – tam patří lahve od vína, alkoholických a nealko nápojů, vymyté sklenice od kečupu, zavařenin, majonézy. Také rozbité sklo z oken a dveří. Pokud někde stojí i bílý kontejner, tam vhazujeme čiré sklo a do zeleného barevné sklo. Nevhazujeme autosklo, porcelán, keramiku, rozbitá zrcadla, drátované sklo.

Oranžovou nálepkou označený kontejner – Tento kontejner nemusí být celý oranžový, může mít jen oranžovou nálepku –  tam patří nápojový karton, např. sešlápnuté krabice od džusu, vína, mléka. Nevhazujeme měkké sáčky od různých potravin v prášku.

Existují ještě tzv. nebezpečné odpady, ke kterým patří třeba prošlé léky, elektroodpad, zbytky barev, nátěrů, lepidel, ředidel. Pro tyto odpady jsou sběrné dvory, kam je nutno je odnést. Prošlé léky by se měly odnést zpět do lékárny, do sběrného dvora nebo do popelnice. Není vhodné házet do záchodu, mohly by kontaminovat vodu.

Velkým úspěchem je, že lidé opravdu odpad třídí, a ví, že je to důležité. Tak až budeme vyhazovat všechny ty obaly z dárků od Ježíška, tak budeme vědět, kam s nimi.

Třídění odpadů už patří k dobrému vychování od malička, tak i naše holky to také už umí, ví, kam co patří. Nosíme PET lahve, skleničky i papír do kontejnerů, které jsou od nás pár kroků. Ta menší je zvyklá chodit za ruku, tak vždycky říká – já mám plný ruce, a teď nemůžu dát ruku .

19 komentářů u „Třídění odpadu“

 1. bobalka napsal:

  Tak kontejnér pro charitu už je zpět. Máme ho u baráku a tak když přebírám věci po malé, rovnou to tam odnášíme. Minule tam šel i pytel plyšáků, tak třeba nějakému dítku udělá radost.

 2. veruska napsal:

  Od obce máme novinku. Dostali jsme pytle na odpad a rozpis, kdy budou odpad odvážet.
  Tak to všechno pytluji a v určený den dávám před barák.
  Vyřazené oblečení tak 2X do roka odvezeme do vedlejší vsi do kontejneru.

 3. babicka11 napsal:

  My třídíme všechno, co jde, kolikrát ani nemáme plnou popelnici na vývoz….a holky to baví, když jsou tu, tak koukají, jestli něco zase nepůjdou hodit do kontejneru :-).

 4. blaju napsal:

  tak jsem se někde dočetla, že snad budeme mít dražší odvoz odpadů, a to třídíme a jak tak pozoruji kolem sebe i hodně ostatních třídí, ale máme také mnoho neplatičů a dlouholetých dlužníků, tak jsem zvědavá jak to dopadne

 5. matylda napsal:

  Někdy se divím, jaké výmluvy si najdou lidé, kterým se odpad třídit nechce. Podle mne je hlavní důvod ale jejich lenost.

 6. pskrob napsal:

  V prosinci u nás přibyl nový kontejner na papír, ještě by to chtělo kontejner na oblečení

 7. babicka11 napsal:

  Nějak nechápu lidi, co hází plastové lahve nesešlapané …viděli jsme nedávno paní z ulice, co nesla velkou krabici do kontejneru a muž ji pak viděl, že ji tam hodila tak, jak byla! Potom se není co divit, že pokud to takhle udělají tři lidi, je kontejner plný…že jim to nedojde, krabice jdou dobře složit, nebo i natrhat na menší kusy…

  1. blaju napsal:

   no to máte těžko museli by přemýšlet než něco udělají 🙂

 8. veruska napsal:

  U nás je kontejner na plast a sklo. Papír doma vážeme do balíků a pak odvezeme. Na nebezpečný odpad je u nás 2x do roka odvoz z určeného místa.

 9. pskrob napsal:

  u nás jsou kontejnery dost daleko, ale každý měsíc je svoz plastů. Třídíme tedy především plast, ale i papír a sklo

 10. babicka11 napsal:

  Ještě chci dodat, že dostáváme každých čtvrt roku do schránky obálku s barevnými pytli na odpad. Město se opravdu stará. Pokud vyjde den, kdy se vyváží popelnice na svátek, či neděli, tak popeláři skutečně i ten den jezdí.

  1. babicka11 napsal:

   Tak pytle na odpad jsme už dlouho od města nedostali, asi to byla je začáteční akce …., ale ani je nepotřebujeme, kontejnery máme jen kousek cesty, tak chodíme často.

 11. pavlina69 napsal:

  Také se snažíme třídit.Kontejner na oblečení nemáme,tak oblečení vyperu,poskládám do tašky a položím vedle popelnice.Taška je většinou do 10 minut pryč,a já mám radost že se věci ještě využijí.

 12. vita1980 napsal:

  třídění odpadu by mělo být samozřejmostí, bohužel tomu tak není a to ani když jsou tyto kontejnery nablízku. Mě osobně v místě bydliště vadí, že jsou vyváženy jen 1x týdně a již po 2-3 dnech jsou plné.

 13. Rojak napsal:

  Třídíme odpad podle možností. Městský výbor ovšem nedodržuje podmínky pro správné třídění.

 14. babicka11 napsal:

  Městský úřad se u nás postaral o to, že ten, kdo chtěl popelnici na bioodpad (hnědá popelnice), nebo kompostér, tak je dopravil až před dům.

 15. matylda napsal:

  Tak u nás je třídění odpadu zvyklost. Navíc máme ještě bio odpad – do kompostéru, a chodící odpaďáky – pes a kočky, kteří velice rádi likvidují jakékoliv poživatelné zbytky potravin 🙂

 16. blaju napsal:

  My třídíme už dlouho, před domem máme kontejnery na klasický odpad, papír, plast a sklo, kousek dál je na oblečení a elektro. Myslím si, že i díky tomu třídění máme u nás už dlouho stejnou částku za odvoz odpadu a to je fajn.

 17. bobalka napsal:

  Ano, třídit odpad se musí. Také mám kontejnéry blízko baráku, oranžový kontejnér nemáme, ale byl tu kontejnér na oblečení pro charitu, ale když ho 3x po sobě vykradli, tak zmizel. Škoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *