Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Ano je to tak. Předvánoční doba, doba adventu, už klepe na dveře.

Děti se těší a dospělí mají co dělat, aby stihli vše, co tento čas obnáší.

Moje babička mi mnohokrát vyprávěla, jak vypadaly vánoční svátky v jejím dětství za první republiky. Vánoční smrček byl ověšen jablíčky, plátky sušeného ovoce a oříšky. Figurky na něm byly ze slámy a z korálků. Sem tam červená, nebo žlutá mašlička. Na vrcholu stromku papírová hvězda a kdo byl šikovný udělal si místo hvězdy andělíčka s trumpetkou. K večeři byla hrachová polévka, kuba a jablečný závin. Dárky pro děti byly hlavně dřevěné hračky a pro děvčata se objevila i panenka s porcelánovou hlavičkou. Dospělákům přinesl Ježíšek hlavně pletené šály a rukavice, nezapomněl ani na každoroční papuče. Prostě chudé rodiny se obešly bez velkých darů. Nebyla televize ani rádio a lidé trávili večer u vánočních tradic a zpívali koledy.

Pak se šlo na půlnoční mši.

Dnešní století přineslo změny.
I ta půlnoční mše nebývá o půlnoci. Vánoční stromky jsou bohatě zdobené a tak je to i s dárky pro všechny. Přesto je tato doba pro každého největším svátkem v roce. Člověk člověku je nějak blíže. Více se objímají, více jim záleží na těch druhých, než na sobě samých. Vzpomíná se na dětství a na blízké, rodiny se mezi sebou navštěvují a více se myslí na ty, kteří již nejsou mezi námi.

Máme radost z našich dětí a vnoučat, z jejich rozzářených očí a nekonečných otázek.

Moje šestiletá vnučka se mě zeptala: ,,Babičko, jak to, že Ježíšek umřel na kříži a při tom mi nosí dárky jako miminko?“ Toť otázka. Sice jsem odpověď zvládla na jedničku, ale nebyla to žádná legrace. Děti jsou zvídavé a nejsou hloupé. Jejich hlavičky v dnešní době televize a počítačů mají anténky velmi citlivé. Ale Ježíšek je bytost, kterou mají rády a nesmíme jim tuto víru v něj nijak pokazit.

Vánoce jsou svátky klidu a lásky.
Snažme se uchovat si v sobě tu vánoční pohodu po celý rok. Lidé dobré vůle jsou rozeseti po celé zemi a chtějme k nim patřit, vždyť jsme na tomto světě jenom jednou. MaruškaP

13 komentářů u „Vánoce už klepou na dveře“

 1. veruska napsal:

  Ten čas tak hodně letí! Už máme únor a venku to dnes vypadá, jako by měly být Vánoce. Je krásná sněhová pokrývka. Tuto zimu první pořádný sníh.

 2. veruska napsal:

  Kvůli vnučce bych chtěla, aby napadl sníh. Když jsem viděla, jak se jí líbil ten poprašek sněhu…..

 3. Rojak napsal:

  No utekl ten rok pěkně rychle a už tu jsou opět Vánoce. Ještě by to chtělo nějaký ten sníh, ať to mají děti se vším všudy.

  1. babicka11 napsal:

   Jak jsem včera slyšela ve zprávách, tak Vánoce budou opět na blátě, sníh bude jen na horách. V pondělí, úterý třeba napadne, ale ve středu se oteplí a bude pryč. Kdo chce sníh, musí na hory.

 4. bobalka napsal:

  Už aby ty dveře zase zavíraly 😀

  1. babicka11 napsal:

   Vtipně napsáno :-)…… ale těším se, až zazvoní zvoneček …. a úplný klid bude asi až v lednu.

 5. babicka11 napsal:

  Už je všechno připraveno, jen dodělat výzdobu – on ten čas najednou strašně rychle letí …. 🙂

 6. matylda napsal:

  Vánoce jsou více méně svátky rodiny. Už se těším, až ty moje děti zase přijedou 🙂

 7. babicka11 napsal:

  jjo, už to bude co by dup´, dokonce tu šel v ulici už Mikuláš, čert dělal blblbl, tak jsme toho využili, a šla jsem dát balíček za dveře. Terezka se šla podívat, jestli náhodou jí něco Mikuláš nepřinesl – koukla vlevo, koukla vpravo a popadla balíček a honem domů – přitom už ve školce jí jedna holčička řekla, že jsou to převlečení lidé …. tak nevím, čemu věří ….. :-).

  1. bobalka napsal:

   U nás chodí zítra tak se taky koukneme, ale z okna, protože Martinka už je velká, minulý rok si z Mikuláše dělali legraci, tak letos už jen balíček na balkon.

  2. matylda napsal:

   Jako každé dítě, tomu, co zrovna vidí a hodí se k situaci 🙂 V té chvíli určitě o Mikuláši byla stoprocentně přesvědčená, babičko11 🙂

 8. bobalka napsal:

  Je to pravda, vánoce jsou nejkrásnější hlavně pro děti. Těším se na jejich radost a i když u nás Ježíšek naděluje skromné dárečky, věřím, že radost udělají. Nejvíc mě těší, když po večeři a rozbalení dárečků s Martinkou, přijde ještě nejstarší syn na návštěvu i s dalšími vnoučátky a rozbaluje se znova. Vždycky říkám, že Ježíšek jim tady ty dárečky zapomněl.

 9. veruska napsal:

  Te je hezky napsané a pravdivé.
  Těším se, až přijede vnučka a pod stromečkem u nás taky najde dárečky od Ježíška. To pak bude ten správný dárek pro nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *