Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Poutě lákají děti všude, kam zavítají.

Mimo známou Řipskou pouť se koná pouť i v Neratovicích, tzv. Vojtěšská pouť, tradičně na prostranství u kostelíku sv. Vojtěcha. Většinou se koná týden před Řipskou poutí, nebo je termín stejný.

Pouť je vždy v dubnu, neboť kaple je zasvěcena sv. Vojtěchu. Mimo bohatý výběr atrakcí, kde jsou houpačky, kolotoče, labutě, střelnice, autodráhy, domu smíchu aj., stánky s občerstvením, cukrovou vatou a balónky, můžete se podívat i do cirkusu se zvířátky. Cirkus Jo-Joo sem také zavítal.
Byly doby, kdy bylo plno stánků i v okolních přilehlých ulicích. Během času je stánků stále méně. Přesouvají se spíše na Říp, který je víc navštěvován. To ale neznamená, že budou děti méně nadšené.


Mohou využít všeho, co pouť nabízí a koupit babičce třeba perníkové srdce z lásky nebo pražené mandle obalené v cukru. Jsou ke koupi i zajímavé dárky v podobě veselých triček, aromalamp, obrázků na stěnu, hraček, keramických předmětů a tradičních „štěstí“ v obálce. Celou dobu vyhrává z tlampačů hudba.
Většinou je pěkné, teplé počasí. Mohlo by se vydařit i letos.

Kde jsou ale ty doby, kdy se člověk svátečně oblékl a vyrazil s dětmi na pouť pro turecký med, svézt se na konících, vystřelit si růži za pár korun. Nevím, kdy se stalo, že ceny jsou ale neúměrné požitku.
Majitelé zřejmě hodně zaplatí za pronájem místa, atrakce taky něco stojí a tak nasadili ceny hodně vysoko.
Každý si asi nemůže dovolit „pustit“ třeba 500,- za atrakce nebo balónek i za 150,-, v průběhu dvou hodin, a pokud má dětí víc, je to ještě horší situace.
Třeba je pro ně lepší jiný program.

Ještě ke sv. Vojtěchu.
Ten se zdejším krajem vracel ze Staré Boleslavi do Prahy a na blízkém Štěpánském přívozu žádal, aby byl převezen na druhou stranu řeky. Neměl však peníze na zaplacení a tak nabídl svoje požehnání. Převozníci to ale nepovažovali za dostatečnou odměnu. Proto Vojtěchovi, když odpočíval na kameni, vzali boty a zbili ho vesly. Na další cestu se musel vydat bos. Na město byla uvalena kletba a nesměl tu být postaven kostel. Kámen, na kterém Vojtěch prý seděl, se nachází ve středu kostela sv. Vojtěcha. Ten byl postaven ve II. polovině 17. Století Ferdinandem Vilémem, hrabětem Slavatou z Chlumu a Košumberka. Výjev je zachycen na oltářním obraze. Jeho ostatky jsou od roku 1880 uloženy v chrámu sv. Víta. Sv. Vojtěch je hlavním světcem arcibiskupství Pražského.

6 komentářů u „Vojtěšská pouť – duben“

 1. babicka11 napsal:

  Na pouť se holky už těší, bude na Mělníku 15. – 17. září, známé vinobraní !

 2. babicka11 napsal:

  Vojtěšská pouť se letos koná 14.4. – 16.4. na tradičním místě u kostelíku sv. Vojtěcha.
  Řípská pouť je letos o týden později 21.4. – 23.4. , tak bychom mohli stihnout obě 🙂

 3. babicka11 napsal:

  Naše vnučky mají poutě rády, obzvlášť jízdu na ponících, autodrom nebo kolotoč, tak rodiče mají hned program, jak strávit víkend. Pokud to tedy není příliš daleko. 🙂

 4. matylda napsal:

  Je to tak, atrakce jsou pro normální rodinu s běžnými příjmy a dvěma dětmi skoro nedostupné. Náklady skoro jako malá dovolená. Škoda.

 5. blaju napsal:

  Je to velice zajímavá akce, ale taky krapánek finančně náročnější, to tam prodávají jsou většinou tretky a ty sladkosti také nic moc, kolotoče u nás bývají i přes rok, jízda na koních také a ty sladkosti koupíte všude, syn jak byl malý tak na takové akce nerad chodil, raději jsme vyráželi na hory, nebo přímo na jízdárnu, kde jsou i kolotoče 🙂

 6. bobalka napsal:

  Já to tam trochu znám, ale vůbec jsem nevěděla, že se Vojtěšská pouť kryje s ŔIpskou. Zase jsem trošku moudřejší. Místo brodu už stojí Štěpánský most a tak mě tam snad nikdo nevyplatí veslama. Pěkná pověst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *