Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 316

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /www/doc/www.velkadovolena.cz/www/wp-content/themes/magx/header.php on line 324

Dnes jsme si mohli o hodinu déle přispat.
Čekají nás dlouhé zimní večery, brzké stmívání.

Střídání času platí již od 70. let. a zavedlo se z důvodu úspory za energii při svícení nebo topení. O tom, aby byla změna času zrušena se vedou neustálé diskuze. Společnost je rozdělena na podporovatelé podzimní a letní změny a na její odpůrce, kteří argumentují silnými důvody pro zrušení.

Pojďme se na ně podívat.

Ten nejzásadnější, proč by měla být taková změna zrušena vychází již ze samotné podstaty jejího zavedení. V dnešní době je totiž energetická úspora v důsledku změny zanedbatelná.

Druhá oblast se týká našeho zdraví. Jak na tuto změnu reaguje našeho tělo? Ani v této otázce se vědci neshodují. Jasné je, že lidské tělo má svůj vnitřní biorytmus a taková změna je pro něj nepřirozená. U některých citlivých jedinců to může vyvolat i psychické potíže.

Přechod na „zimní čas“ se dotýká také dopravy. Například na železnici se na hodinu zastaví všechny vlaky.

Od střídání času naposledy upustilo Turecko. V České republice ale k takovému kroku nedojde. V říjnu vláda schválila nařízení, podle kterého bude letní čas zaveden i v příštích pěti letech.

K přechodu na letní čas došlo 26. března 2017 z 2:00 na 3:00. Někteří z nás si budou muset opět obtížně zvykat na letní režim.

Jaký máte názor na ustálení jednotného času po celý rok? Jak změna času ovlivňuje vás?

8 komentářů u „Změna času“

 1. bobalka napsal:

  Změna času mi vadí, asi mám biorytmus nastavený na zimní čas, Jsem spíše sovička než slepička a tak ranní stávání o hodinu dřív mě ubíjí. Prostě mi ta hodina chybí hodně dlouho.

 2. blaju napsal:

  se střídáním času nemám vůbec žádný problém, ale ve svém okolí mám spoutu lidí kterým to dost vadí

 3. MadameBijou napsal:

  Mně osobně vadí jen ten letní čas. Vždycky mě štve, že je o hodinu víc. Ten zimní mi ale zcela vyhovuje. V ten den změny mi připadá, že mám více času a snažím se to využít. Buď si přispím nebo stihnu udělat něco užitečného.

  1. velkadovol napsal:

   vitejte -?)

 4. Benula napsal:

  Na změnu času si zvykám nerada, ale za ta léta už neprotestuju a prostě si zvykám.

 5. anddy napsal:

  Když se poprvé změnil čas, bylo mi něco přes dvacet a nechápala ty, co nadávali…večer bylo déle světlo, den byl tak nějak delší, líbilo se mi to….děti začaly chodit do školy,večer nechtěly do postele(zvlášť když jsme bydleli u hřiště, kde ti větší hráli fotbal do deseti) a ráno vstávat…to už mi trochu vadilo…pak jsem nastoupila do práce, kde jsem musela vztávat před půl 4..to už mi vadilo dost, protože i když jsem si šla lehnout dřív, neusla jsem díky čilému ruchu zvenčí…vadil mi prostě přechod na jaře na letní čas a těšila jsem se na podzim….teď pár let dělám skoro do jedenácti večer, takže dneska to bude jakoby do dvanácti, než se dostanu do postele a usnu, bude mi zvonit budík-vstávám v pět..Může se mi pak někdo divit, že toho „génia“ co to vymyslel proklínám dnem i nocí? A chápu určitého pekaře, že sepisoval petice…s radostí bych podepsala…

 6. veruska napsal:

  Toto střídání času mi opravdu vadí a neznám ve svém okolí nikoho, komu by to nevadilo.
  To mě tak vadí, že musím končit, abych nebyla vulgární!!!!!

 7. babicka11 napsal:

  Střídání letního a zimního času mi nikdy nevadilo, je mi to celkem jedno, jestli jdu spát nebo vstávám o hodinu dřív nebo déle. Nevidím v tom problém. V práci se ale našli asi dva lidé, kterým to doslova vadilo a říkali, že si nemohou zvyknout ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *